RLX Technology (RLX) Stock Overview
Through its subsidiaries, develops, manufactures, and sells e-vapor products in the People's Republic of China and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 2/6 |
RLX Community Fair Values
See what 26 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
RLX Technology Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$2.07 |
| 52 Week High | US$2.84 |
| 52 Week Low | US$1.95 |
| Beta | 1.15 |
| 1 Month Change | -7.59% |
| 3 Month Change | -13.75% |
| 1 Year Change | 4.02% |
| 3 Year Change | 15.00% |
| 5 Year Change | -82.53% |
| Change since IPO | -92.99% |
Recent News & Updates
RLX: Cautious Margins And Completed Buyback Will Support Future Upside Potential
Analysts have revised their fair value estimate for RLX Technology to about $3.14 from roughly $3.04 and lowered the Street price target to $2.50 from $2.60, citing updated models that incorporate a more cautious margin profile even as revenue projections increase. Analyst Commentary Recent research focuses on how a more cautious margin outlook feeds into RLX Technology's valuation, even as revenue expectations are adjusted in the latest models.RLX: Completed Buybacks And Prudent Margins Will Support Future Upside
Narrative Update Analysts now see RLX Technology's fair value aligning with a reduced price target of $2.50 from $2.60, reflecting updated expectations for a more conservative margin profile. Analyst Commentary Bearish analysts are signaling a more cautious stance on RLX Technology after the latest Q4 update, with price targets adjusted to reflect a less generous outlook on margins and execution risk.RLX: Prudent Margin Reset And Completed Buyback Will Support Upside
Analysts have trimmed their price target on RLX Technology by $0.10 to $2.50, citing updates to their models that reflect a more cautious view on margins and profitability. Analyst Commentary Recent commentary points to a more cautious stance on profitability, but also highlights that RLX Technology remains on research radars with a refined view of its margin and earnings profile.Recent updates
Shareholder Returns
| RLX | US Tobacco | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.4% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | 4.0% | 5.5% | 28.7% |
Return vs Industry: RLX underperformed the US Tobacco industry which returned 5.5% over the past year.
Return vs Market: RLX underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| RLX volatility | |
|---|---|
| RLX Average Weekly Movement | 4.8% |
| Tobacco Industry Average Movement | 11.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: RLX has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: RLX's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2018 | 897 | Kate Ying | ir.relxtech.com |
RLX Technology Inc., through its subsidiaries, develops, manufactures, and sells e-vapor products in the People's Republic of China and internationally. It offers rechargeable e-vapor products under the Qingyu, Phantom, Phantom Pro, Zeus, Leili, and Daqian names; and disposable e-vapor products under the Feiliu and Feiliu Mega names. The company also provides closed-system rechargeable products, open-system products, closed-system disposable products, and modern oral products.
RLX Technology Inc. Fundamentals Summary
| RLX fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$2.53b |
| Earnings (TTM) | US$144.94m |
| Revenue (TTM) | US$644.96m |
Is RLX overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| RLX income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | CN¥4.38b |
| Cost of Revenue | CN¥2.92b |
| Gross Profit | CN¥1.46b |
| Other Expenses | CN¥472.95m |
| Earnings | CN¥983.96m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.81 |
| Gross Margin | 33.27% |
| Net Profit Margin | 22.47% |
| Debt/Equity Ratio | 0.8% |
How did RLX perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 10:29 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
RLX Technology Inc. is covered by 15 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Lucy Yu | BofA Global Research |
| Luzi Li | BofA Global Research |
| Yunqiao Du | CCB International Securities Limited |