Venture s intäkter har minskat med en genomsnittlig årlig takt på -7.3%, medan Electronic -branschen såg intäkter på växande på 3.8% årligen. Intäkterna har varit fallande med en genomsnittlig takt på 4.5% per år. Venture s avkastning på eget kapital är 8.1% och den har en nettomarginal på 9%.
Viktig information
-7.34%
Tillväxttakt i vinsten
-7.28%
Tillväxttakt för EPS
Electronic Tillväxt i branschen
15.34%
Intäkternas tillväxttakt
-4.54%
Avkastning på eget kapital
8.14%
Nettomarginal
8.95%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Dec 2025
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Venture tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
OTCPK:VEML.Y Intäkter, kostnader och resultat (SGD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Dec 25
2,535
227
318
19
30 Sep 25
2,574
231
318
19
30 Jun 25
2,614
234
319
20
31 Mar 25
2,675
240
317
20
31 Dec 24
2,736
245
316
21
30 Sep 24
2,797
251
561
45
30 Jun 24
2,827
254
316
27
31 Mar 24
2,895
258
403
34
31 Dec 23
3,025
270
327
30
30 Sep 23
3,334
301
365
17
30 Jun 23
3,650
335
356
22
31 Mar 23
3,796
359
365
17
31 Dec 22
3,864
370
365
17
30 Sep 22
3,724
366
329
19
30 Jun 22
3,471
346
344
17
31 Mar 22
3,310
331
329
19
31 Dec 21
3,107
312
329
19
30 Sep 21
3,031
304
303
36
30 Jun 21
3,079
307
315
30
31 Mar 21
3,027
302
303
36
31 Dec 20
3,013
297
303
36
30 Sep 20
3,116
307
175
20
30 Jun 20
3,167
312
320
37
31 Mar 20
3,378
333
340
37
31 Dec 19
3,633
363
340
37
30 Sep 19
3,607
375
242
31
30 Jun 19
3,509
370
316
50
31 Mar 19
3,557
377
319
75
31 Dec 18
3,485
370
317
83
30 Sep 18
3,665
405
328
91
30 Jun 18
3,957
436
338
85
31 Mar 18
4,017
408
345
57
31 Dec 17
4,005
373
346
50
30 Sep 17
3,773
284
333
39
30 Jun 17
3,416
220
323
37
31 Mar 17
3,087
193
300
36
31 Dec 16
2,874
181
285
37
30 Sep 16
2,714
171
275
33
30 Jun 16
2,701
165
269
35
31 Mar 16
2,679
157
264
37
31 Dec 15
2,657
154
262
42
30 Sep 15
2,637
85
265
45
30 Jun 15
2,543
80
261
41
Kvalitetsintäkter: VEML.Y har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: VEML.Y s nuvarande netto vinstmarginaler (9%) är lägre än förra året (9%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: VEML.Y s intäkter har minskat med 7.3% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: VEML.Y s har haft negativ intäktstillväxt under det senaste året, så det kan inte jämföras med dess 5-åriga genomsnitt.
Resultat vs industri: VEML.Y hade negativ intäktstillväxt ( -7.4% ) under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra med branschens genomsnitt Electronic ( 12.5% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: VEML.Y s avkastning på eget kapital ( 8.1% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/14 19:48
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/12 00:00
Intäkter
2025/12/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Venture Corporation Limited bevakas av 12 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.