Actelis Networks (ASNS) Aktievy
Actelis Networks, Inc. bedriver design, utveckling, tillverkning och marknadsföring av cyberhärdade och hybrida fibernätverkslösningar för IoT- och telekommunikationsmyndigheter och företag i Nordamerika, Europa, Mellanöstern, Afrika och Asien och Stillahavsområdet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ASNS Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Actelis Networks, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.09 |
| 52 veckors högsta | US$8.60 |
| 52 veckors lägsta | US$0.03 |
| Beta | 0.59 |
| 1 månads förändring | -5.06% |
| 3 månaders förändring | -55.67% |
| 1 års förändring | -98.67% |
| 3 års förändring | -99.67% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ASNS: Infrastructure Contracts Will Support Future Upside Despite Nasdaq Delisting Risk
Analysts have modestly adjusted their price target on Actelis Networks to $3.00, citing updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E that refine their view of the stock’s risk and earnings potential. What's in the News Nasdaq has denied Actelis Networks' appeal of an earlier delisting notice tied to the minimum bid price requirement, with trading on Nasdaq suspended on April 10, 2026.ASNS: Infrastructure Contract Wins Will Drive Future Upside Despite Delisting
Analysts have adjusted their price target for Actelis Networks to reflect updated inputs for fair value at $3.00, discount rate at 9.25%, revenue growth at a very large rate, profit margin at 5.08%, and a future P/E of 65.49. This frames a revised view on the stock's risk and return trade off.ASNS: Air Force Pilot Success And Delisting Transition Will Drive Future Upside
Actelis Networks' latest analyst price target has been revised to $3.00, with analysts citing updated fair value and discount rate assumptions, along with a slightly higher future P/E estimate, as the key drivers of this change. What's in the News Actelis’ hybrid fiber Ethernet technology was deployed in a U.S. Air Force pilot, where it supported mission critical sensors at a base and was selected over satellite, microwave, and 5G alternatives based on technical validation and cost analysis (Client Announcement).ASNS: Delisting Overhang Will Shape Future Upside From Infrastructure Orders
Analysts have lowered their fair value estimate for Actelis Networks from $5 to $3, citing updated assumptions regarding discount rates, revenue growth, profit margins, and a higher future P/E multiple in their revised models. What's in the News Nasdaq notified Actelis Networks of its intent to delist the company’s securities after the shares did not meet the minimum US$1.00 bid price requirement.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ASNS | US Communications | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.2% | 5.6% | 2.5% |
| 1Y | -98.7% | 96.2% | 26.4% |
Avkastning vs industri: ASNS presterade sämre än US Communications branschen som gav 96.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ASNS presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ASNS volatility | |
|---|---|
| ASNS Average Weekly Movement | 65.0% |
| Communications Industry Average Movement | 9.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: ASNS s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: ASNS s veckovolatilitet har ökat från 37% till 65% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1998 | 39 | Tuvia Barlev | actelis.com |
Actelis Networks, Inc. bedriver design, utveckling, tillverkning och marknadsföring av cyberhärdade och hybridfiberbaserade nätverkslösningar för IoT- och telekommunikationsmyndigheter och företag i Nordamerika, Europa, Mellanöstern, Afrika och Asien och Stillahavsområdet. Företaget erbjuder bredbandsutrustning för koppar- och fibernät samt nätverkslösningar för snabb utbyggnad av IoT-applikationer för stora områden, inklusive federala och militära myndigheter, statliga och lokala myndigheter, intelligenta trafiksystem, allmännyttiga företag, järnväg, telekom och campusapplikationer. Företaget tillhandahåller även switching-enheter, Ethernet access-enheter, nätverksaggregatorer, bredbandsförstärkare, repeaters, kapslingar, MetaShield, en SaaS AI-baserad mjukvaruplattform för cybersäkerhet och övervakning och begränsning av driftskontinuitet, samt Advanced MetaLIGHT/Gigaline element management systems software, som möjliggör fjärrhantering, övervakning, underhåll och konfiguration av den installerade utrustningen i nätverket.
Actelis Networks, Inc. Sammanfattning av grunderna
| ASNS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.41m |
| Vinst(TTM) | -US$8.86m |
| Intäkter(TTM) | US$3.91m |
Är ASNS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ASNS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.91m |
| Kostnad för intäkter | US$2.71m |
| Bruttovinst | US$1.20m |
| Övriga kostnader | US$10.06m |
| Intäkter | -US$8.86m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.34 |
| Bruttomarginal | 30.76% |
| Nettovinstmarginal | -226.64% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 2.4% |
Hur har ASNS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 10:34 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Actelis Networks, Inc. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Theodore O'Neill | Litchfield Hills Research, LLC |