Benchmark Electronics (BHE) Aktievy
Benchmark Electronics, Inc. erbjuder tillsammans med sina dotterbolag produktdesign, ingenjörstjänster, tekniklösningar och tillverkningstjänster i Nord- och Sydamerika, Asien och Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
BHE Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Benchmark Electronics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$86.02 |
| 52 veckors högsta | US$89.40 |
| 52 veckors lägsta | US$34.44 |
| Beta | 1.29 |
| 1 månads förändring | 24.20% |
| 3 månaders förändring | 45.35% |
| 1 års förändring | 135.87% |
| 3 års förändring | 264.34% |
| 5 års förändring | 180.47% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 4,323.89% |
Senaste nyheter och uppdateringar
BHE: Buybacks And 2026 Guidance Will Shape Balanced Risk Reward Outlook
Analysts have raised their price targets on Benchmark Electronics by $18 and $30, pointing to updated assumptions around fair value, discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E as key drivers behind the revisions. Analyst Commentary Recent target hikes on Benchmark Electronics reflect updated views on fair value that are tied to revised expectations for revenue growth, profitability, discount rates, and future P/E multiples.Semi Cap Expansion And AI Infrastructure Exposure Will Shape A Stronger Long Term Outlook
Catalysts About Benchmark Electronics Benchmark Electronics provides manufacturing, engineering and precision technology services to customers across sectors such as semiconductor capital equipment, medical, aerospace and defense, and industrial markets. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?BHE: Buybacks And 2026 Guidance Will Frame Balanced Revenue And Margin Outlook
Narrative update on Benchmark Electronics The analyst price target for Benchmark Electronics has shifted from $60 to $78. Analysts point to updated assumptions around revenue growth, profit margins, a modestly higher discount rate, and future P/E as the key drivers of this change.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BHE | US Electronic | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.1% | 7.1% | 1.3% |
| 1Y | 135.9% | 98.9% | 27.7% |
Avkastning vs industri: BHE översteg US Electronic branschen som gav 98.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BHE översteg US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BHE volatility | |
|---|---|
| BHE Average Weekly Movement | 7.1% |
| Electronic Industry Average Movement | 8.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: BHE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: BHE s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1979 | 11,840 | David Moezidis | www.bench.com |
Benchmark Electronics, Inc. erbjuder tillsammans med sina dotterbolag produktdesign, ingenjörstjänster, tekniklösningar och tillverkningstjänster i Nord- och Sydamerika, Asien och Europa. Företaget tillhandahåller design- och ingenjörstjänster samt tekniklösningar, inklusive design av nya produkter, prototyper, testning och relaterade ingenjörstjänster samt designtjänster för anpassad test- och automationsutrustning. Företaget erbjuder också tjänster inom elektroniktillverkning och testning, t.ex. montering och testning av kretskort, montering av delsystem, krets- och funktionstestning av tryckta enheter, miljö- och stresstestning samt tillförlitlighetstestning av komponenter; komponentutvecklingstjänster; felanalys; och lösningar för systemmontering och testutveckling, inklusive integration, konfiguration och testning på delsystem- och systemnivå för olika branscher, samt kretstestning, funktionstestning, defektanalys, miljöbelastningsscreening, tillförlitlighetstestning och anpassade testlösningar.
Benchmark Electronics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| BHE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.19b |
| Vinst(TTM) | US$34.23m |
| Intäkter(TTM) | US$2.70b |
Är BHE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BHE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.70b |
| Kostnad för intäkter | US$2.43b |
| Bruttovinst | US$276.12m |
| Övriga kostnader | US$241.89m |
| Intäkter | US$34.23m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.95 |
| Bruttomarginal | 10.21% |
| Nettovinstmarginal | 1.27% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 18.8% |
Hur har BHE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 06:20 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Benchmark Electronics, Inc. bevakas av 10 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Wamsi Mohan | BofA Global Research |
| Michael Morris | Citigroup Inc |
| Sherri Scribner | Deutsche Bank |