ReposiTrak (TRAK) Aktievy
ReposiTrak, Inc. är en leverantör av mjukvara som tjänst och driver en plattform för business-to-business, e-handel, efterlevnad och spårbarhet samt supply chain management i Nordamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för TRAK från våra riskkontroller.
TRAK Community Fair Values
Create NarrativeSee what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
ReposiTrak, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$10.32 |
| 52 veckors högsta | US$22.46 |
| 52 veckors lägsta | US$6.94 |
| Beta | 0.78 |
| 1 månads förändring | 15.31% |
| 3 månaders förändring | 16.35% |
| 1 års förändring | -53.72% |
| 3 års förändring | 28.52% |
| 5 års förändring | 69.18% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -54.13% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TRAK: Expanding Food Traceability Adoption And Compliance Wins Will Drive Upside
Analysts have kept their ReposiTrak price target effectively unchanged at approximately $16.00, reflecting only very small tweaks in inputs such as discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions, rather than any shift in their overall view of the stock. What's in the News A wholesale grocery cooperative in the Southern United States became the first wholesaler to reach full supplier to store traceability using ReposiTrak’s Touchless Traceability solution, achieving FSMA 204 compliance without case-level scanning or changes to distribution center workflows (Key Developments).TRAK: Expanding Traceability Network Adoption Will Support Future Upside
Analysts held ReposiTrak's fair value estimate at $16.00 per share while making only very small tweaks to assumptions such as the discount rate and future P/E, reflecting largely unchanged views on the stock's risk and earnings profile. What's in the News ReposiTrak reported that eighteen fresh fruit and vegetable companies have joined the queue for the ReposiTrak Traceability Network to prepare for FDA Key Data Element sharing across their supply chains, covering a wide range of growers and distributors across the United States (Key Developments).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TRAK | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 6.1% | 1.2% | 2.5% |
| 1Y | -53.7% | -9.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: TRAK presterade sämre än US Software branschen som gav -9.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TRAK presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TRAK volatility | |
|---|---|
| TRAK Average Weekly Movement | 7.9% |
| Software Industry Average Movement | 9.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TRAK har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TRAK s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 69 | Randy Fields | repositrak.com |
ReposiTrak, Inc. är en leverantör av mjukvara som tjänst och driver en plattform för business-to-business, e-handel, efterlevnad och spårbarhet samt supply chain management i Nordamerika. Företaget erbjuder ReposiTrak Compliance Management, som minskar potentiella regulatoriska, juridiska och kriminella risker från sina partners i leveranskedjan; ReposiTrak Traceability Network, som samlar in viktiga dataelement för utvalda produkter; och ReposiTrak Supply Chain Solutions, som gör det möjligt för kunder att hantera interaktioner med leverantörer. Företaget tillhandahåller också affärskonsulttjänster till leverantörer och återförsäljare inom dagligvaru-, bekvämlighets- och specialbutikssektorerna.
ReposiTrak, Inc. Sammanfattning av grunderna
| TRAK grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$184.10m |
| Vinst(TTM) | US$7.08m |
| Intäkter(TTM) | US$23.47m |
Är TRAK övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TRAK resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$23.47m |
| Kostnad för intäkter | US$3.42m |
| Bruttovinst | US$20.05m |
| Övriga kostnader | US$12.98m |
| Intäkter | US$7.08m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.39 |
| Bruttomarginal | 85.43% |
| Nettovinstmarginal | 30.15% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TRAK utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 23:29 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ReposiTrak, Inc. bevakas av 4 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Thomas Forte | D.A. Davidson & Co. |
| Ananda Baruah | Loop Capital Markets |
| Thomas Forte | Maxim Group |