SoundHound AI (SOUN) Aktievy
SoundHound AI, Inc. tillhandahåller oberoende lösningar för artificiell intelligens (AI) som gör det möjligt för företag inom fordons-, TV-, IoT- och kundtjänstbranscherna att leverera samtalsupplevelser till kunder i USA, Korea, Frankrike, Japan, Tyskland och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
SOUN Community Fair Values
See what 391 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
SoundHound AI, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$8.17 |
| 52 veckors högsta | US$22.17 |
| 52 veckors lägsta | US$5.83 |
| Beta | 2.76 |
| 1 månads förändring | -0.24% |
| 3 månaders förändring | -2.27% |
| 1 års förändring | -14.72% |
| 3 års förändring | 185.66% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 8.93% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SOUN | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.2% | 0.3% | 1.1% |
| 1Y | -14.7% | -6.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: SOUN presterade sämre än US Software branschen som gav -6.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SOUN presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SOUN volatility | |
|---|---|
| SOUN Average Weekly Movement | 11.4% |
| Software Industry Average Movement | 9.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: SOUN s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: SOUN s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2005 | 954 | Keyvan Mohajer | www.soundhound.com |
SoundHound AI, Inc. tillhandahåller oberoende lösningar för artificiell intelligens (AI) som gör det möjligt för företag inom fordons-, TV-, IoT- och kundtjänstbranscherna att leverera konversationsupplevelser till kunder i USA, Korea, Frankrike, Japan, Tyskland och internationellt. Företaget erbjuder Houndify-plattformen, som innehåller en rad Houndify-verktyg som hjälper varumärken att bygga röstassistenter för konversation, såsom API (Application Programming Interfaces) för text- och röstfrågor, stöd för anpassade kommandon, omfattande bibliotek med innehållsdomäner, inkluderande plattformar för mjukvaruutvecklingskit, samarbetsmöjligheter, diagnosverktyg och inbyggd analys; SoundHound Chat AI, en röstassistent med integrerad generativ AI som integrerar med kunskapsdomäner och hämtar realtidsdata, t.ex. väder, sport, aktier, flygstatus, restauranger och annan data; och SoundHound Smart Answering, som erbjuder kundföretag möjligheten att bygga en lättanvänd anpassad AI-driven röstassistent. Företaget tillhandahåller även programvaran CaiNET som använder maskininlärning för att förbättra hur domäner samarbetar för att hantera komplexa frågor; programvaran CaiLAN som fördelar svar så att användarna får svar från rätt domän; Dynamic Interaction, ett multimodalt kundtjänstgränssnitt i realtid; Smart Ordering, som erbjuder en lättförståelig röstassistent för restauranger; automatisk taligenkänning; naturlig språkförståelse; väckningsord; anpassade domäner; text-till-tal; Employee Assist; samt edge- och molnanslutning, som inkluderar inbäddade röstlösningar.
SoundHound AI, Inc. Sammanfattning av grunderna
| SOUN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.54b |
| Vinst(TTM) | -US$168.26m |
| Intäkter(TTM) | US$183.99m |
Är SOUN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SOUN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$183.99m |
| Kostnad för intäkter | US$109.31m |
| Bruttovinst | US$74.68m |
| Övriga kostnader | US$242.94m |
| Intäkter | -US$168.26m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.39 |
| Bruttomarginal | 40.59% |
| Nettovinstmarginal | -91.45% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har SOUN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 08:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
SoundHound AI, Inc. bevakas av 11 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brett Knoblauch | Cantor Fitzgerald & Co. |
| Thomas Blakey | Cantor Fitzgerald & Co. |
| Gil Luria | D.A. Davidson & Co. |