Rackspace Technology (RXT) Aktievy
Rackspace Technology, Inc. är verksamt som ett företag inom hybridmoln och artificiell intelligens i USA, Storbritannien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
RXT Community Fair Values
See what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Rackspace Technology, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.63 |
| 52 veckors högsta | US$7.65 |
| 52 veckors lägsta | US$0.39 |
| Beta | 2.24 |
| 1 månads förändring | 201.63% |
| 3 månaders förändring | 103.07% |
| 1 års förändring | 313.39% |
| 3 års förändring | 196.79% |
| 5 års förändring | -77.77% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -71.75% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RXT | US IT | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 15.8% | 3.6% | 1.3% |
| 1Y | 313.4% | -7.2% | 27.7% |
Avkastning vs industri: RXT översteg US IT branschen som gav -7.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RXT översteg US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RXT volatility | |
|---|---|
| RXT Average Weekly Movement | 35.4% |
| IT Industry Average Movement | 10.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: RXT s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RXT s veckovolatilitet ( 35% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1998 | 5,000 | Gajen Kandiah | www.rackspace.com |
Rackspace Technology, Inc. är verksamt som ett företag inom hybridmoln och lösningar för artificiell intelligens i USA, Storbritannien och internationellt. Verksamheten bedrivs genom två segment, Public Cloud och Private Cloud. Företaget erbjuder programmatisk infrastruktur, inklusive hårdvara och tjänster för datacenterberäkning, nätverk, lagring och dataskydd; molnoperativsystem; plattform-som-en-tjänst; privata molnlösningar; och privata molntjänster, såsom hanterade, professionella, elastiska teknik- och säkerhetstjänster, samt en e-postplattform för kunder och operatörer.
Rackspace Technology, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RXT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.24b |
| Vinst(TTM) | -US$146.00m |
| Intäkter(TTM) | US$2.70b |
Är RXT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RXT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.70b |
| Kostnad för intäkter | US$2.19b |
| Bruttovinst | US$508.70m |
| Övriga kostnader | US$654.70m |
| Intäkter | -US$146.00m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.59 |
| Bruttomarginal | 18.85% |
| Nettovinstmarginal | -5.41% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -226.6% |
Hur har RXT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 08:37 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rackspace Technology, Inc. bevakas av 10 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ramsey El-Assal | Barclays |
| Keith Bachman | BMO Capital Markets Equity Research |
| Ashwin Shirvaikar | Citigroup Inc |