Freshworks (FRSH) Aktievy
Freshworks Inc. är ett mjukvaruutvecklingsföretag som tillhandahåller mjukvara-som-tjänst-produkter i Nordamerika, Europa, Mellanöstern, Afrika, Asien och Stillahavsområdet samt internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
FRSH Community Fair Values
See what 65 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Freshworks Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$9.00 |
| 52 veckors högsta | US$16.05 |
| 52 veckors lägsta | US$6.79 |
| Beta | 0.83 |
| 1 månads förändring | 8.56% |
| 3 månaders förändring | 15.09% |
| 1 års förändring | -39.96% |
| 3 års förändring | -41.86% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -81.07% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Freshworks: Customer Growth And Strong Retention
Summary Freshworks turned in an impressive Q1 beat-and-raise, boosting its full-year growth expectations by 50bps. FRSH stock remains a deep value play in the software sector, trading at <2x revenue and ~10x ex-cash P/E. Management is citing strong performance in employee experience ("EX") tools that are driving net-new customer additions. Read the full article on Seeking AlphaFRSH: AI Competition In Core Apps Will Pressure Future Cash Generation
Analysts trimmed their price targets on Freshworks, with several cuts including a move from $20 to $8, citing a tougher operating backdrop, AI related competitive risks in the core business, and sector wide pressure on application software stocks. Analyst Commentary Freshworks has drawn a series of cautious moves from bearish analysts, who are resetting expectations around the stock as they reassess growth, competition, and the impact of AI on the core business.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FRSH | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.8% | -1.0% | 1.3% |
| 1Y | -40.0% | -9.4% | 27.7% |
Avkastning vs industri: FRSH presterade sämre än US Software branschen som gav -9.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FRSH presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FRSH volatility | |
|---|---|
| FRSH Average Weekly Movement | 5.8% |
| Software Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: FRSH har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: FRSH s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2010 | 4,500 | Dennis Woodside | www.freshworks.com |
Freshworks Inc. är ett mjukvaruutvecklingsföretag som tillhandahåller mjukvara-som-tjänst-produkter i Nordamerika, Europa, Mellanöstern, Afrika, Asien och Stillahavsområdet samt internationellt. Företagets mjukvara-som-tjänst-lösningar omfattar Customer Experience (CX) och Employee Experience (EX). Produkterna inom Customer Experience inkluderar Freshdesk Omni, en AI-driven omnikanalslösning för kundservice som förenar kundinteraktioner, supportverksamhet och ger handläggare möjlighet att leverera exceptionella upplevelser; Freshdesk, en lösning för ärendehantering; Freshchat som ger handläggare en modern konversationsupplevelse för att proaktivt engagera kunder via digitala meddelandekanaler; Freshcaller, en molnbaserad kontaktcenterlösning för skalbar rösthantering; Freshsales, en CRM-lösning för försäljning för hantering av pipelines och avslutande av affärer; och Freshmarketer, en plattform för automatiserad marknadsföring som hjälper företag att attrahera, vårda, konvertera och behålla kunder.
Freshworks Inc. Sammanfattning av grunderna
| FRSH grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.48b |
| Vinst(TTM) | US$180.22m |
| Intäkter(TTM) | US$871.17m |
Är FRSH övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FRSH resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$871.17m |
| Kostnad för intäkter | US$130.96m |
| Bruttovinst | US$740.21m |
| Övriga kostnader | US$560.00m |
| Intäkter | US$180.22m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.65 |
| Bruttomarginal | 84.97% |
| Nettovinstmarginal | 20.69% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har FRSH utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 22:42 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Freshworks Inc. bevakas av 21 analytiker. 15 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Robert Oliver | Baird |
| Madeline Brooks | BofA Global Research |
| Nicholas Altmann | BTIG |