thyssenkrupp har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 10.4%, medan Metals and Mining -branschen såg intäkterna minskar på 7.8% årligen. Intäkterna har varit fallande med en genomsnittlig takt på 1.4% per år. thyssenkrupp s avkastning på eget kapital är 0.5% och den har en nettomarginal på 0.03%.
Viktig information
10.44%
Tillväxttakt i vinsten
10.44%
Tillväxttakt för EPS
Metals and Mining Tillväxt i branschen
26.40%
Intäkternas tillväxttakt
-1.38%
Avkastning på eget kapital
0.53%
Nettomarginal
0.028%
Nästa resultatuppdatering
12 Aug 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur thyssenkrupp tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
OTCPK:TKAM.Y Intäkter, kostnader och resultat (EUR Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Mar 26
31,993
9
4,087
248
31 Dec 25
32,192
163
4,147
248
30 Sep 25
32,837
465
4,053
248
30 Jun 25
33,371
-1,234
4,110
249
31 Mar 25
34,206
-1,010
4,193
246
31 Dec 24
34,691
-1,243
4,205
248
30 Sep 24
35,041
-1,506
4,267
248
30 Jun 24
35,044
-2,454
4,418
251
31 Mar 24
35,656
-2,317
4,376
243
31 Dec 23
36,699
-2,461
4,344
240
30 Sep 23
37,536
-2,072
4,261
239
30 Jun 23
39,292
326
4,160
244
31 Mar 23
40,643
318
4,186
252
31 Dec 22
41,135
1,096
4,132
249
30 Sep 22
41,140
1,127
4,121
246
30 Jun 22
40,011
842
4,030
237
31 Mar 22
37,738
893
3,938
232
31 Dec 21
35,717
138
4,027
234
30 Sep 21
34,015
-109
3,974
234
30 Jun 21
31,834
-3,794
4,059
233
31 Mar 21
28,922
-4,749
3,953
233
31 Dec 20
28,591
-5,240
3,999
239
30 Sep 20
28,899
-5,549
4,135
247
30 Jun 20
30,357
-2,539
4,087
255
31 Mar 20
33,331
-1,940
4,304
263
31 Dec 19
33,852
-1,533
4,180
265
30 Sep 19
34,036
-1,155
4,130
271
30 Jun 19
36,098
-836
4,497
299
31 Mar 19
38,131
-737
4,761
317
31 Dec 18
41,622
-98
5,276
354
30 Sep 18
41,534
-62
5,367
348
30 Jun 18
39,530
12
5,242
335
31 Mar 18
37,263
253
5,059
322
31 Dec 17
32,000
-69
4,474
259
30 Sep 17
33,993
-46
4,709
285
30 Jun 17
34,788
219
4,879
310
31 Mar 17
35,887
205
5,059
331
31 Dec 16
38,479
296
5,401
377
30 Sep 16
38,000
392
5,345
373
30 Jun 16
38,991
321
5,384
356
31 Mar 16
40,566
424
5,421
349
31 Dec 15
41,973
349
5,453
339
30 Sep 15
42,778
320
5,463
330
30 Jun 15
43,352
269
5,450
327
Kvalitetsintäkter: TKAM.Y har en stor engång vinst av €595.0M {1 månader till 31st March, 2026 1 månader) 31st March, 2026.
Växande vinstmarginal: TKAM.Y blev lönsam tidigare.
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: TKAM.Y har blivit lönsamt under de senaste 5 åren och ökat intäkterna med 10.4% per år.
Accelererande tillväxt: TKAM.Y har blivit lönsamt under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra vinsttillväxttakten med 5-årsgenomsnittet.
Resultat vs industri: TKAM.Y har blivit lönsamt under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra det senaste årets vinsttillväxt med Metals and Mining branschen ( 84.5% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: TKAM.Y s avkastning på eget kapital ( 0.5% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/14 06:14
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/14 00:00
Intäkter
2026/03/31
Årlig intjäning
2025/09/30
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
thyssenkrupp AG bevakas av 27 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.