Elementis har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 35.1%, medan Chemicals -branschen såg intäkterna minskar på 3.8% årligen. Intäkterna har varit fallande med en genomsnittlig takt på 4.2% per år. Elementis s avkastning på eget kapital är 9.7% och den har en nettomarginal på 10.4%.
Viktig information
35.07%
Tillväxttakt i vinsten
35.21%
Tillväxttakt för EPS
Chemicals Tillväxt i branschen
12.93%
Intäkternas tillväxttakt
-4.16%
Avkastning på eget kapital
9.68%
Nettomarginal
10.43%
Nästa resultatuppdatering
30 Jul 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Elementis tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
OTCPK:EMNS.F Intäkter, kostnader och resultat (USD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Dec 25
598
62
154
0
30 Sep 25
598
59
165
0
30 Jun 25
732
-41
218
0
31 Mar 25
735
-45
219
0
31 Dec 24
604
49
177
0
30 Sep 24
634
40
179
0
30 Jun 24
664
31
181
0
31 Mar 24
689
30
187
0
31 Dec 23
713
28
192
0
30 Sep 23
713
-13
184
0
30 Jun 23
713
-55
176
0
31 Mar 23
725
-59
194
0
31 Dec 22
736
-63
213
0
30 Jun 22
645
-18
228
0
31 Mar 22
677
-13
222
0
31 Dec 21
709
-8
216
0
30 Sep 21
849
7
196
0
30 Jun 21
817
12
148
0
31 Mar 21
784
-28
170
0
31 Dec 20
751
-67
192
0
30 Sep 20
781
-56
240
0
30 Jun 20
810
-45
284
0
31 Mar 20
842
1
251
0
31 Dec 19
874
46
218
0
30 Sep 19
862
53
198
0
30 Jun 19
851
59
177
0
31 Mar 19
836
54
177
0
31 Dec 18
822
50
176
0
30 Jun 18
821
107
191
0
31 Mar 18
802
110
187
0
31 Dec 17
783
113
183
0
30 Jun 17
666
68
153
0
31 Mar 17
641
68
146
0
31 Dec 16
617
69
139
0
30 Sep 16
655
75
145
0
30 Jun 16
651
80
143
0
31 Mar 16
664
87
141
0
31 Dec 15
677
95
139
0
30 Sep 15
714
132
143
0
30 Jun 15
751
169
148
0
Kvalitetsintäkter: EMNS.F har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: EMNS.F s nuvarande netto vinstmarginaler (10.4%) är högre än förra året (8.1%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: EMNS.F har blivit lönsamt under de senaste 5 åren och ökat intäkterna med 35.1% per år.
Accelererande tillväxt: EMNS.F s intäktstillväxt under det senaste året ( 27.7% ) är under sitt 5-åriga genomsnitt ( 35.1% per år).
Resultat vs industri: EMNS.F vinsttillväxt under det senaste året ( 27.7% ) översteg Chemicals branschen 0.7%.
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: EMNS.F s avkastning på eget kapital ( 9.7% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/11 18:09
Aktiekurs vid dagens slut
2026/04/24 00:00
Intäkter
2025/12/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Elementis plc bevakas av 22 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.