USA Compression Partners (USAC) Aktievy
USA Compression Partners, LP tillhandahåller tjänster för komprimering av naturgas i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
USAC Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
USA Compression Partners, LP Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$29.09 |
| 52 veckors högsta | US$30.55 |
| 52 veckors lägsta | US$21.85 |
| Beta | 0.18 |
| 1 månads förändring | 5.70% |
| 3 månaders förändring | 7.98% |
| 1 års förändring | 16.31% |
| 3 års förändring | 54.57% |
| 5 års förändring | 88.53% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 70.02% |
Senaste nyheter och uppdateringar
USAC: Tight Capacity And Broad Reach Will Shape Measured Future Outlook
Analysts have raised their price targets for USA Compression Partners into the low $30s, citing tightening industry capacity, the company's broad geographic footprint across key basins, and what they view as an attractive current valuation as the main factors behind the change. Analyst Commentary Recent research updates give you a sense of how analysts are framing USA Compression Partners, with some leaning more constructive on the units while others stay cautious on valuation and timing.USAC: Tight Capacity And Broad Footprint Will Shape Balanced Future Prospects
Analysts have nudged their price view on USA Compression Partners higher, with the updated fair value estimate moving from about $28.17 to $29.00. This shift is supported by recent target increases to $30 and $31 that highlight expectations around tightening industry capacity and the partnership's broad geographic footprint.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| USAC | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.6% | 0.01% | 1.1% |
| 1Y | 16.3% | 91.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: USAC presterade sämre än US Energy Services branschen som gav 91.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: USAC presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| USAC volatility | |
|---|---|
| USAC Average Weekly Movement | 3.7% |
| Energy Services Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: USAC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: USAC s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1998 | 885 | Clint Green | usacompression.com |
USA Compression Partners, LP tillhandahåller komprimeringstjänster för naturgas i USA. Bolaget erbjuder komprimeringstjänster till oljebolag och oberoende producenter, processorer, uppsamlare och transportörer av naturgas och råolja, samt för infrastrukturapplikationer, inklusive centraliserade uppsamlingssystem för naturgas och processanläggningar, samt gaslyftapplikationer i råoljekällor. Bolaget äger och driver också en flotta av utrustning för att erbjuda naturgasbehandlingstjänster, såsom avlägsnande av koldioxid och vätesulfid, samt kylning och dehydrering av naturgas till naturgasproducenter och midstream-företag.
USA Compression Partners, LP Sammanfattning av grunderna
| USAC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$4.22b |
| Vinst(TTM) | US$125.25m |
| Intäkter(TTM) | US$1.08b |
Är USAC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| USAC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.08b |
| Kostnad för intäkter | US$360.77m |
| Bruttovinst | US$723.37m |
| Övriga kostnader | US$598.12m |
| Intäkter | US$125.25m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.86 |
| Bruttomarginal | 66.72% |
| Nettovinstmarginal | 11.55% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 941.2% |
Hur har USAC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 23:25 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
USA Compression Partners, LP bevakas av 8 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Michael Gyure | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| Thomas Curran | B. Riley Securities, Inc. |
| Douglas Irwin | Citigroup Inc |