ProPetro Holding (PUMP) Aktievy
ProPetro Holding Corp. är verksamt som ett integrerat energitjänstföretag. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
PUMP Community Fair Values
See what 23 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
ProPetro Holding Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$16.95 |
| 52 veckors högsta | US$18.50 |
| 52 veckors lägsta | US$4.51 |
| Beta | 0.77 |
| 1 månads förändring | -0.29% |
| 3 månaders förändring | 45.87% |
| 1 års förändring | 203.76% |
| 3 års förändring | 138.06% |
| 5 års förändring | 70.52% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 16.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
PUMP: Higher Execution Bar On Completions Recovery Will Pressure Fragile Earnings Assumptions
Analysts have raised their price targets on ProPetro Holding by a few dollars, based on updated models that reflect revised assumptions for revenue growth, profit margins, and a lower projected future P/E multiple, while maintaining a fair value estimate of $10.00 per share. Analyst Commentary Recent Street research on ProPetro Holding has centered on recalibrated price targets and updated coverage views that feed directly into how you might think about valuation, execution risk, and the company’s growth profile.PUMP: Completions Recovery And Rich P E Multiple Will Constrain Future Upside
Analysts have lifted their price target for ProPetro Holding by about $1.18 to approximately $15.18, reflecting updated views on fair value, discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E following recent upgrades and initiations across the Street. Analyst Commentary Recent Street research on ProPetro Holding has clustered around upgrades, fresh initiations, and higher price targets, giving you a clearer view of how the company is being positioned on valuation, execution, and growth potential.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| PUMP | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.0% | 0.01% | 1.1% |
| 1Y | 203.8% | 91.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: PUMP översteg US Energy Services branschen som gav 91.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: PUMP översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| PUMP volatility | |
|---|---|
| PUMP Average Weekly Movement | 7.8% |
| Energy Services Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: PUMP har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: PUMP s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2007 | 1,700 | Sam Sledge | www.propetroservices.com |
ProPetro Holding Corp. är verksamt som ett integrerat energitjänstföretag. Bolaget erbjuder hydraulisk spräckning, wireline- och cementeringstjänster, andra kompletterande energitjänster samt kraftgenereringstjänster till olje- och gasproducenter och andra applikationer än olja och gas, såsom allmänna industriprojekt och datacenter, främst i Texas och New Mexico. ProPetro Holding Corp. grundades 2007 och har sitt huvudkontor i Midland, Texas.
ProPetro Holding Corp. Sammanfattning av grunderna
| PUMP grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.08b |
| Vinst(TTM) | -US$12.42m |
| Intäkter(TTM) | US$1.18b |
Är PUMP övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| PUMP resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.18b |
| Kostnad för intäkter | US$916.01m |
| Bruttovinst | US$264.41m |
| Övriga kostnader | US$276.84m |
| Intäkter | -US$12.42m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.10 |
| Bruttomarginal | 22.40% |
| Nettovinstmarginal | -1.05% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 11.2% |
Hur har PUMP utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 16:42 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ProPetro Holding Corp. bevakas av 26 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Derek Podhaizer | Barclays |
| Sungeun Kim | Barclays |
| Saurabh Pant | BofA Global Research |