Frontline (FRO) Aktievy
Frontline plc är ett rederi som äger och opererar olje- och produkttankfartyg över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 6/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
FRO Community Fair Values
See what 77 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Frontline plc Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$37.12 |
| 52 veckors högsta | US$39.89 |
| 52 veckors lägsta | US$16.25 |
| Beta | 0.049 |
| 1 månads förändring | 4.30% |
| 3 månaders förändring | 1.81% |
| 1 års förändring | 97.97% |
| 3 års förändring | 146.97% |
| 5 års förändring | 323.74% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 149.13% |
Senaste nyheter och uppdateringar
FRO: Winter Tanker Setup Will Face Reversion Risk And Softer Margins
Analysts have lifted their Frontline price target from $28.50 to $38.00, reflecting updated views on fair value, discount rate, revenue trends, profit margins and future P/E, informed by recent Street research that includes both a higher target from BTIG and a downgrade to In Line at Evercore ISI on reversion risk. Analyst Commentary Recent Street research on Frontline points to a more balanced tone, with some bullish adjustments to price targets alongside a clearer set of risks.Frontline: Strong Dividends Today, But Rates Must Stay High To Justify Valuation (Rating Downgrade)
Summary Frontline is downgraded to hold due to elevated valuation and near-term fleet reduction ahead of newbuild deliveries. FRO's dividend policy remains attractive, distributing all adjusted earnings, but short-term payouts may be constrained by fewer vessels despite strong rates. The company maintains a robust liquidity position, with $705 million total liquidity and no major debt maturities until 2030. Valuation at 1.3x NAV limits upside; rate sustainability and the Strait of Hormuz reopening are key binary catalysts for FRO's near-term performance. Read the full article on Seeking AlphaFRO: Higher Earnings Quality Will Be Supported By Margins And Dividend Strength
Analysts now see Frontline's fair value at $45.00, down $1.00 from $46.00. The change reflects updated views on revenue trends, profit margins, and P/E assumptions after recent mixed Street research that included both price target hikes and a downgrade to In Line.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FRO | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.9% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | 98.0% | 37.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: FRO översteg US Oil and Gas branschen som gav 37.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FRO översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FRO volatility | |
|---|---|
| FRO Average Weekly Movement | 6.9% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: FRO har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: FRO s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1985 | 85 | Lars Barstad | www.frontlineplc.cy |
Frontline plc är ett rederi som äger och opererar olje- och produkttankfartyg över hela världen. Bolaget äger och opererar olje- och produkttankfartyg, såsom VLCC (Very Large Crude Carriers), Suezmax-tankfartyg och LR2/Aframax-tankfartyg. Per den 31 december 2025 opererade bolaget en flotta på 80 fartyg, inklusive 41 VLCC, 21 Suezmax och 18 LR2/Aframax.
Frontline plc Sammanfattning av grunderna
| FRO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$8.26b |
| Vinst(TTM) | US$904.91m |
| Intäkter(TTM) | US$2.25b |
Är FRO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FRO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.25b |
| Kostnad för intäkter | US$994.57m |
| Bruttovinst | US$1.26b |
| Övriga kostnader | US$352.00m |
| Intäkter | US$904.91m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 31, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 4.06 |
| Bruttomarginal | 55.83% |
| Nettovinstmarginal | 40.19% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 92.6% |
Hur har FRO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger FRO en tillförlitlig utdelning?
Se FRO utdelningshistorik och jämförelsetal| Frontline datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 12 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 23 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 16 days |
| Dagar till utdelningsdag | 27 days |
Ger FRO en tillförlitlig utdelning?
Se FRO utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 10:38 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Frontline plc bevakas av 16 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Gregory Lewis | BTIG |
| Marius Furuly | Carnegie Investment Bank AB |