DT Midstream (DTM) Aktievy
DT Midstream, Inc. tillhandahåller tillsammans med sina dotterbolag integrerade naturgastjänster i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
DTM Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
DT Midstream, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$139.98 |
| 52 veckors högsta | US$152.88 |
| 52 veckors lägsta | US$98.06 |
| Beta | 0.78 |
| 1 månads förändring | 0.86% |
| 3 månaders förändring | 0.82% |
| 1 års förändring | 33.65% |
| 3 års förändring | 193.03% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 234.56% |
Senaste nyheter och uppdateringar
DTM: Long Duration Gas Demand And Backlog Scale Will Shape Returns
Analysts have lifted the DT Midstream fair value estimate from $149.79 to $153.33, citing a series of higher price targets that highlight its exposure to long-term gas demand linked to U.S. Gulf Coast LNG and rising power needs from data centers. Analyst Commentary Recent research updates on DT Midstream skew positive, with several firms adjusting price targets higher and maintaining supportive ratings after quarterly results and model updates.DT Midstream: Excessive Pricing Continues
Summary DT Midstream continues to deliver strong operational performance. Investor focus should shift from chasing every last penny to establishing disciplined sell criteria. Historical parallels, such as California Resources, highlight the risks of holding overpriced stocks too long despite ongoing positive narratives. Repeatable investment results stem from adhering to predefined buy and sell ranges. Overvaluation concerns rise with the rise in the stock price. A stock price correction can eventually wipe out several years of gains. Read the full article on Seeking AlphaDTM: Backlog Scale And Higher Dividend Will Shape Future Returns
DT Midstream's analyst price target has been adjusted higher from $142.71 to $149.79 as analysts factor in updated Street research that cites a larger capital backlog, higher projected revenue growth, slightly stronger profit margins, and refreshed earnings models across the midstream sector. Analyst Commentary Recent Street research on DT Midstream centers on revised capital plans, updated backlog disclosures, and refreshed earnings models that feed directly into valuation frameworks across the sector.Results: DT Midstream, Inc. Beat Earnings Expectations And Analysts Now Have New Forecasts
As you might know, DT Midstream, Inc. ( NYSE:DTM ) just kicked off its latest quarterly results with some very strong...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| DTM | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -7.4% | -5.6% | 1.5% |
| 1Y | 33.6% | 30.2% | 28.6% |
Avkastning vs industri: DTM översteg US Oil and Gas branschen som gav 31.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DTM översteg US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DTM volatility | |
|---|---|
| DTM Average Weekly Movement | 3.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: DTM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: DTM s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2021 | 588 | David Slater | www.dtmidstream.com |
DT Midstream, Inc. tillhandahåller tillsammans med sina dotterbolag integrerade naturgastjänster i USA. Företaget är verksamt inom två segment, Pipeline och Gathering. Pipeline-segmentet äger och driver mellanstatliga och inomstatliga naturgasledningar, lagringssystem och sidoledningar för insamling av naturgas.
DT Midstream, Inc. Sammanfattning av grunderna
| DTM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$14.60b |
| Vinst(TTM) | US$463.00m |
| Intäkter(TTM) | US$1.28b |
Är DTM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DTM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.28b |
| Kostnad för intäkter | US$313.00m |
| Bruttovinst | US$963.00m |
| Övriga kostnader | US$500.00m |
| Intäkter | US$463.00m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.54 |
| Bruttomarginal | 75.47% |
| Nettovinstmarginal | 36.29% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 67.9% |
Hur har DTM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger DTM en tillförlitlig utdelning?
Se DTM utdelningshistorik och jämförelsetal| DT Midstream datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 15 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 15 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 16 days |
| Dagar till utdelningsdag | 46 days |
Ger DTM en tillförlitlig utdelning?
Se DTM utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 01:09 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
DT Midstream, Inc. bevakas av 20 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Theresa Chen | Barclays |
| Jean Ann Salisbury | BofA Global Research |
| Spiro Dounis | Citigroup Inc |