Peabody Energy (BTU) Aktievy
Peabody Energy Corporation är verksamt inom produktion av metallurgiskt kol och energikol. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
BTU Community Fair Values
See what 47 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Peabody Energy Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$27.05 |
| 52 veckors högsta | US$41.14 |
| 52 veckors lägsta | US$12.58 |
| Beta | 0.34 |
| 1 månads förändring | -1.42% |
| 3 månaders förändring | -14.24% |
| 1 års förändring | 105.55% |
| 3 års förändring | 43.73% |
| 5 års förändring | 225.90% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -12.74% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Peabody Energy: A Weak Q1 2026, But There Is Value At This Price (Upgrade)
Summary Peabody Energy Corporation is rated a Buy, with recent share price weakness viewed as a compelling entry amid improving coking coal prices and Centurion ramp-up. Seaborne Metallurgical’s earnings contribution is set to rise materially, driven by higher market prices and Centurion’s low-cost production in Australia. Q1 2026 delivered $83M adjusted EBITDA, down materially due to the ramp-up issues with Centurion. BTU stock trades at a forward EV/EBITDA of 3.7 (or around 2 on more aggressive estimates), offering attractive valuation despite commodity price and operational risks. Read the full article on Seeking AlphaBTU: Policy Tailwinds And Refined Earnings Assumptions Will Support Future Upside
Peabody Energy's fair value estimate has been revised from $44.00 to $40.00 as analysts adjust price targets and factor in updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E multiples following a series of recent target moves across the Street. Analyst Commentary Recent Street research on Peabody Energy shows a mix of caution and optimism, with several firms trimming targets while others still see room for upside.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BTU | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 10.2% | -4.0% | 1.8% |
| 1Y | 105.5% | 31.1% | 28.4% |
Avkastning vs industri: BTU översteg US Oil and Gas branschen som gav 31.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BTU översteg US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BTU volatility | |
|---|---|
| BTU Average Weekly Movement | 8.9% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: BTU har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: BTU s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1883 | 5,400 | Jim Grech | www.peabodyenergy.com |
Peabody Energy Corporation är verksamt inom produktion av metallurgiskt kol och energikol. Verksamheten bedrivs genom segmenten Seaborne Thermal, Seaborne Metallurgical, Powder River Basin och Other U.S. Thermal.
Peabody Energy Corporation Sammanfattning av grunderna
| BTU grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.54b |
| Vinst(TTM) | -US$119.60m |
| Intäkter(TTM) | US$3.90b |
Är BTU övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BTU resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.90b |
| Kostnad för intäkter | US$3.43b |
| Bruttovinst | US$468.40m |
| Övriga kostnader | US$588.00m |
| Intäkter | -US$119.60m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.98 |
| Bruttomarginal | 12.02% |
| Nettovinstmarginal | -3.07% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 8.9% |
Hur har BTU utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger BTU en tillförlitlig utdelning?
Se BTU utdelningshistorik och jämförelsetal| Peabody Energy datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 19 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 08 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 11 days |
| Dagar till utdelningsdag | 9 days |
Ger BTU en tillförlitlig utdelning?
Se BTU utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 22:19 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Peabody Energy Corporation bevakas av 26 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Gagliano | Barclays |
| Nathan Martin | Benchmark Company |
| Mark Levin | Benchmark Company |