OMS Energy Technologies (OMSE) Aktievy
OMS Energy Technologies Inc. tillverkar och säljer genom sina dotterbolag specialkopplingar och specialrör, ytbrunnar och julgranar, premiumgängningstjänster och andra kringtjänster i Saudiarabien, Singapore, Malaysia, Thailand, Indonesien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för OMSE från våra riskkontroller.
OMSE Community Fair Values
Create NarrativeSee what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Community Narratives
OMS Energy Technologies Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.70 |
| 52 veckors högsta | US$9.86 |
| 52 veckors lägsta | US$3.27 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -0.84% |
| 3 månaders förändring | 3.75% |
| 1 års förändring | -44.31% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -37.42% |
Senaste nyheter och uppdateringar
OMS Energies: Unknown Hidden Gem For Deep Value Investors In The Oil Sector
Summary OMS Energy Technologies trades at an EV/EBITDA of 1.2x, despite strong margins, $126M in cash, and no debt. OMSE's 10-year agreement with Aramco signals ongoing demand, but revenue remains highly concentrated and lumpy due to order timing. CEO Hock owns over 60%, aligning interests but raising governance risk; G&A costs remain stable and low. Valuation implies near-total failure; a rerating to sector-average multiples could yield 2-3x returns with asymmetric upside for patient value investors. Read the full article on Seeking AlphaDrilling into Value: OMSE’s Strategic Footprint and Earnings Potential
OMS Energy Technologies Inc. (Nasdaq OMSE) manufactures and sells specialty connectors and pipes, surface wellhead and Christmas trees, premium threading services, and ancillary services.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| OMSE | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -1.9% | 1.2% |
| 1Y | -44.3% | 91.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: OMSE presterade sämre än US Energy Services branschen som gav 91.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: OMSE presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| OMSE volatility | |
|---|---|
| OMSE Average Weekly Movement | 7.6% |
| Energy Services Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: OMSE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: OMSE s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1972 | 591 | Meng Hock How | www.omsos.com |
OMS Energy Technologies Inc. tillverkar och säljer, genom sina dotterbolag, specialkopplingar och rör, ytbrunnshuvud och julgranar, premiumgängningstjänster och andra kringtjänster i Saudiarabien, Singapore, Malaysia, Thailand, Indonesien och internationellt. Företaget erbjuder specialkopplingar, rörkopplingar, skarvar, julgransprodukter, rör, förlängningar och relaterade tillbehör för användning vid borrning i oljeprospekteringsprojekt samt tjänster för gängning, inspektion och rörkörning. Företaget tillhandahåller även maskinverkstadsservice för verktyg och utrustning, säljer rörtillbehör samt tillverkar och reparerar borrverktyg, rörverktyg för borrning och borrtillbehör.
OMS Energy Technologies Inc. Sammanfattning av grunderna
| OMSE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$199.51m |
| Vinst(TTM) | US$29.30m |
| Intäkter(TTM) | US$157.20m |
Är OMSE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| OMSE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$157.20m |
| Kostnad för intäkter | US$107.99m |
| Bruttovinst | US$49.21m |
| Övriga kostnader | US$19.91m |
| Intäkter | US$29.30m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.69 |
| Bruttomarginal | 31.30% |
| Nettovinstmarginal | 18.64% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har OMSE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 19:46 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2025/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
OMS Energy Technologies Inc. bevakas av 2 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Leo Carpio | Joseph Gunnar & Co., LLC |
| Gerard Sweeney | Roth Capital Partners |