Malibu Boats (MBUU) Aktievy
Malibu Boats, Inc. designar, konstruerar, tillverkar, marknadsför och säljer olika motorbåtar för fritidsbruk. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för MBUU från våra riskkontroller.
MBUU Community Fair Values
Create NarrativeSee what 13 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Malibu Boats, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$28.68 |
| 52 veckors högsta | US$39.65 |
| 52 veckors lägsta | US$23.84 |
| Beta | 1.13 |
| 1 månads förändring | 9.89% |
| 3 månaders förändring | -3.43% |
| 1 års förändring | -6.73% |
| 3 års förändring | -46.45% |
| 5 års förändring | -64.02% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 61.58% |
Senaste nyheter och uppdateringar
MBUU: Recalibrated Expectations And Buybacks Will Support Future Share Price
Analysts have reduced their price target on Malibu Boats by $3 to $42, citing updated assumptions around revenue growth, profit margins and future P/E multiples. Analyst Commentary Bullish analysts acknowledge the reduced price target to US$42 but still highlight elements of the Malibu Boats story that they see as constructive for long term shareholders.MBUU: Expanded Boat Lineup And Buybacks Will Support Future Share Price
Analysts have maintained their $42.00 price target on Malibu Boats as small adjustments to the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E assumptions offset each other, leaving their overall valuation view unchanged. What's in the News Malibu Boats plans to exhibit a multi brand lineup at the Miami International Boat Show from February 11 to 15, 2026, including Malibu, Axis, Pursuit, Cobalt, Cobia and Pathfinder models, highlighting new and existing boats across performance, luxury and bay/offshore categories (Key Developments).MBUU: Expanded Product Line And Buybacks Will Support Future Share Price Upside
Analysts have maintained their $42.00 price target on Malibu Boats, citing updated assumptions that combine a higher revenue growth outlook with more conservative profit margin and future P/E inputs, all under a largely unchanged discount rate. What's in the News Malibu Boats plans to showcase multiple brands, including Malibu, Axis, Pursuit, Cobalt, Cobia, and Pathfinder, at the Miami International Boat Show from February 11 to 15, 2026, highlighting new and existing models across wake, offshore, and luxury segments (Key Developments).Malibu Boats: A Soft Buy Upgrade On This Recreational Boat Makes Sense
Summary Malibu Boats, Inc. faces persistent inflation and rising oil prices, compressing growth and margins, yet fundamentals remain robust. MBUU leverages strong pricing power and focuses on affluent buyers, mitigating some macroeconomic headwinds and supporting operational resilience. The recent Saxdor Yachts acquisition expands MBUU’s high-end market reach and global presence, positioning it for long-term growth. I upgrade MBUU to a soft buy as valuation appears reasonable post-selloff, with technicals suggesting potential for a rebound. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| MBUU | US Leisure | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 15.4% | -0.1% | 1.2% |
| 1Y | -6.7% | 33.5% | 28.7% |
Avkastning vs industri: MBUU presterade sämre än US Leisure branschen som gav 33.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MBUU presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MBUU volatility | |
|---|---|
| MBUU Average Weekly Movement | 8.6% |
| Leisure Industry Average Movement | 8.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: MBUU har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: MBUU s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1982 | 2,200 | Steve Menneto | www.malibuboats.com |
Malibu Boats, Inc. designar, konstruerar, tillverkar, marknadsför och säljer olika motorbåtar för fritidsbruk. Bolaget bedriver verksamhet genom tre segment: Malibu, Saltwater Fishing och Cobalt. Företaget tillhandahåller sportbåtar med hög prestanda samt akterdrivna och utombordsbåtar under varumärkena Malibu, Axis, Pursuit, Maverick, Cobia, Pathfinder, Hewes och Cobalt.
Malibu Boats, Inc. Sammanfattning av grunderna
| MBUU grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$548.85m |
| Vinst(TTM) | -US$905.00k |
| Intäkter(TTM) | US$826.09m |
Är MBUU övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MBUU resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$826.09m |
| Kostnad för intäkter | US$698.29m |
| Bruttovinst | US$127.81m |
| Övriga kostnader | US$128.71m |
| Intäkter | -US$905.00k |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.046 |
| Bruttomarginal | 15.47% |
| Nettovinstmarginal | -0.11% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 31.6% |
Hur har MBUU utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 00:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Malibu Boats, Inc. bevakas av 16 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Craig Kennison | Baird |
| Michael Albanese | Benchmark Company |
| Chen Yang | Berenberg |