Tecogen (TGEN) Aktievy
Tecogen Inc, tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, tillverkar, marknadsför och underhåller kraftvärmeprodukter för flerfamiljshus, kommersiella fastigheter, fritidsanläggningar och industrier i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
TGEN Community Fair Values
See what 14 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Tecogen Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$5.74 |
| 52 veckors högsta | US$12.07 |
| 52 veckors lägsta | US$1.94 |
| Beta | 2.05 |
| 1 månads förändring | 33.80% |
| 3 månaders förändring | 55.98% |
| 1 års förändring | 24.78% |
| 3 års förändring | 431.48% |
| 5 års förändring | 247.88% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -9.89% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Vertiv Partnership And AI Data Center Demand Will Transform This Emerging Cooling Supplier
Catalysts About Tecogen Tecogen supplies gas engine based chillers, cogeneration systems and related services for data centers and other commercial and industrial customers. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?AI Data Center Cooling Risks May Dominate Before Long Term Benefits Emerge
Catalysts About Tecogen Tecogen designs and manufactures chillers, cogeneration units and related services for applications such as data centers, buildings and industrial facilities. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TGEN | US Building | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -9.6% | 0.2% | 1.1% |
| 1Y | 24.8% | 6.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: TGEN översteg US Building branschen som gav 6.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TGEN presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TGEN volatility | |
|---|---|
| TGEN Average Weekly Movement | 20.5% |
| Building Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TGEN s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TGEN s veckovolatilitet ( 20% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 120 | Abinand Rangesh | www.tecogen.com |
Tecogen Inc, tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, tillverkar, marknadsför och underhåller kraftvärmeprodukter för flerfamiljshus, kommersiella fastigheter, fritidsanläggningar och industrier i USA. Verksamheten bedrivs inom tre segment: Produkter, Tjänster och Energiproduktion. Segmentet Products designar, tillverkar och säljer industriella och kommersiella kraftvärmesystem till sjukhus och vårdhem, skolor och universitet, hälsoklubbar och spa, hotell och motell, kontors- och butiksbyggnader, livsmedels- och dryckesförädlingsföretag, flerfamiljshus, tvätterier, isbanor, simbassänger, fabriker, kommunala byggnader, jordbruk inomhus, militära installationer och odlingsanläggningar inomhus samt kylkompressorer för kylrum, vingårdar, mejerier, isbanor och livsmedelsförädlingsindustrier.
Tecogen Inc. Sammanfattning av grunderna
| TGEN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$171.66m |
| Vinst(TTM) | -US$9.71m |
| Intäkter(TTM) | US$26.13m |
Är TGEN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TGEN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$26.13m |
| Kostnad för intäkter | US$16.94m |
| Bruttovinst | US$9.19m |
| Övriga kostnader | US$18.90m |
| Intäkter | -US$9.71m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.32 |
| Bruttomarginal | 35.18% |
| Nettovinstmarginal | -37.16% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TGEN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 20:38 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Tecogen Inc. bevakas av 2 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Robert Brooks | Northland Capital Markets |
| Alfred Moore | Roth Capital Partners |