TXT e-solutions (TXT) Aktievy
TXT e-solutions S.p.A. tillhandahåller mjukvaru- och servicelösningar i Italien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
TXT Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
TXT e-solutions S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €35.45 |
| 52 veckors högsta | €39.20 |
| 52 veckors lägsta | €23.25 |
| Beta | 0.40 |
| 1 månads förändring | -0.70% |
| 3 månaders förändring | 47.40% |
| 1 års förändring | -3.27% |
| 3 års förändring | 70.02% |
| 5 års förändring | 340.37% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 107.97% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TXT: Upcoming Dividend And Stable Margins Will Support Future Upside
Analysts have kept their fair value estimate for TXT e-solutions steady at €42.47 per share, with only marginal adjustments to the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions. These minor changes have not resulted in any material change to the overall price target.TXT: Future Dividend And Stable Margins Will Support Confidence In Undervalued Shares
Analysts have maintained their fair value estimate for TXT e-solutions at €42.47 per share, with only slight adjustments to inputs such as discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions guiding this unchanged price target. What's in the News TXT e-solutions S.p.A. announced an annual dividend of €0.35 per share, with payment scheduled for May 20, 2026, an ex-dividend date on May 18, 2026, and a record date on May 19, 2026 (Key Developments).TXT: Future Dividend Stream Will Underpin Confidence Despite Softer Forecast Assumptions
Analysts now estimate TXT e-solutions' fair value at about €42.47, reduced from €47.40, citing updates to discount rates, revenue growth expectations, profit margins and future P/E assumptions. What's in the News Annual dividend of €0.35 per share announced, scheduled for payment on May 20, 2026, with ex date on May 18, 2026 and record date on May 19, 2026 (Key Developments).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TXT | IT Software | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.9% | -1.4% | 1.4% |
| 1Y | -3.3% | 1.1% | 18.7% |
Avkastning vs industri: TXT presterade sämre än Italian Software branschen som gav 1.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TXT presterade sämre än Italian marknaden som gav 18.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TXT volatility | |
|---|---|
| TXT Average Weekly Movement | 6.8% |
| Software Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.6% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.2% |
Stabil aktiekurs: TXT s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: TXT s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av Italian aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1989 | 3,392 | Daniele Misani | www.txtgroup.com |
TXT e-solutions S.p.A. tillhandahåller mjukvaru- och servicelösningar i Italien och internationellt. Verksamheten bedrivs genom tre segment: Smart Solutions, Software Engineering och Digital Advisory. Företaget erbjuder mjukvaruutvecklingslösningar för flygburna system; utbildnings- och simuleringslösningar för piloter, underhållstekniker och kabinpersonal; mjukvarulösningar för flygplan med fasta och roterande vingar för flygplanstillverkare; mjukvarulösningar för flygbolag och andra flottoperatörer; och OME:er för motorer och 1st tier supplier aerospace supply chain solutions.
TXT e-solutions S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| TXT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €445.85m |
| Vinst(TTM) | €23.49m |
| Intäkter(TTM) | €411.36m |
Är TXT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TXT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €411.36m |
| Kostnad för intäkter | €341.23m |
| Bruttovinst | €70.13m |
| Övriga kostnader | €46.64m |
| Intäkter | €23.49m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 06, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 1.87 |
| Bruttomarginal | 17.05% |
| Nettovinstmarginal | 5.71% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 127.1% |
Hur har TXT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 15:55 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
TXT e-solutions S.p.A. bevakas av 5 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andrea Todeschini | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| Andrea Todeschini | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| Katherine Thompson | Edison Investment Research |