Linde har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 17.1%, medan Chemicals -branschen såg intäkterna växer på 8% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 2.6% per år. Linde s avkastning på eget kapital är 18.1% och den har en nettomarginal på 20.4%.
Viktig information
17.06%
Tillväxttakt i vinsten
19.15%
Tillväxttakt för EPS
Chemicals Tillväxt i branschen
23.20%
Intäkternas tillväxttakt
2.64%
Avkastning på eget kapital
18.09%
Nettomarginal
20.44%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Mar 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Linde tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
BIT:1LINUS Intäkter, kostnader och resultat (USD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Mar 26
34,655
7,082
3,313
147
31 Dec 25
33,986
6,898
3,204
147
30 Sep 25
33,504
7,093
3,149
151
30 Jun 25
33,245
6,714
3,087
152
31 Mar 25
33,017
6,611
3,067
150
31 Dec 24
33,005
6,565
3,147
150
30 Sep 24
33,025
6,383
3,172
150
30 Jun 24
32,824
6,398
3,167
149
31 Mar 24
32,761
6,310
3,164
148
31 Dec 23
32,854
6,199
3,131
146
30 Sep 23
32,451
5,984
3,044
143
30 Jun 23
33,093
5,692
2,988
142
31 Mar 23
33,346
4,489
2,909
144
31 Dec 22
33,364
4,147
2,870
143
30 Sep 22
33,763
3,843
2,902
145
30 Jun 22
32,634
3,548
2,933
146
31 Mar 22
31,761
4,016
2,997
143
31 Dec 21
30,793
3,821
2,997
143
30 Sep 21
29,767
3,566
3,015
143
30 Jun 21
28,954
3,287
2,996
143
31 Mar 21
27,747
2,905
2,938
143
31 Dec 20
27,243
2,497
3,016
152
30 Sep 20
27,051
2,235
3,079
163
30 Jun 20
27,196
2,264
3,202
171
31 Mar 20
28,023
2,319
3,347
182
31 Dec 19
28,228
2,183
3,425
184
30 Sep 19
26,949
4,546
3,310
177
30 Jun 19
22,957
4,279
2,758
156
31 Mar 19
18,797
4,246
2,207
135
31 Dec 18
14,836
4,273
1,625
113
30 Sep 18
11,988
1,436
1,236
95
30 Jun 18
11,902
1,394
1,242
95
31 Mar 18
11,692
1,320
1,240
94
31 Dec 17
11,358
1,247
1,203
93
30 Sep 17
11,128
1,620
1,160
92
30 Jun 17
10,922
1,540
1,145
91
31 Mar 17
10,753
1,533
1,146
92
31 Dec 16
10,534
1,500
1,154
92
30 Sep 16
10,485
1,516
1,148
92
30 Jun 16
10,455
1,578
1,138
93
31 Mar 16
10,528
1,487
1,127
92
31 Dec 15
10,776
1,547
1,152
93
30 Sep 15
11,171
1,427
1,197
94
30 Jun 15
11,629
1,503
1,243
96
Kvalitetsintäkter: 1LINUS har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: 1LINUS s nuvarande netto vinstmarginaler (20.4%) är högre än förra året (20%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: 1LINUS s intäkter har ökat med 17.1% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: 1LINUS s intäktstillväxt under det senaste året ( 7.1% ) är under sitt 5-åriga genomsnitt ( 17.1% per år).
Resultat vs industri: 1LINUS vinsttillväxt under det senaste året ( 7.1% ) översteg Chemicals branschen -36.9%.
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: 1LINUS s avkastning på eget kapital ( 18.1% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/12 00:13
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/12 00:00
Intäkter
2026/03/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Linde plc bevakas av 54 analytiker. 24 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.