FMC s intäkter har minskat med en genomsnittlig årlig takt på -37.2%, medan Chemicals -branschen såg intäkter på växande 8% årligen. Intäkterna har varit fallande med en genomsnittlig takt på 7.4% per år.
Viktig information
-37.21%
Tillväxttakt i vinsten
-36.93%
Tillväxttakt för EPS
Chemicals Tillväxt i branschen
23.20%
Intäkternas tillväxttakt
-7.39%
Avkastning på eget kapital
-132.63%
Nettomarginal
-71.52%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Mar 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur FMC tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
BIT:1FMC Intäkter, kostnader och resultat (USD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Mar 26
3,435
-2,456
672
263
31 Dec 25
3,467
-2,203
659
266
30 Sep 25
3,608
-482
673
271
30 Jun 25
4,132
130
665
276
31 Mar 25
4,120
383
653
286
31 Dec 24
4,246
402
645
278
30 Sep 24
4,168
1,526
659
288
30 Jun 24
4,084
1,465
672
300
31 Mar 24
4,061
1,220
712
311
31 Dec 23
4,487
1,417
734
329
30 Sep 23
4,963
593
775
331
30 Jun 23
5,358
724
783
329
31 Mar 23
5,796
817
773
321
31 Dec 22
5,802
832
775
314
30 Sep 22
5,594
730
758
315
30 Jun 22
5,411
762
762
316
31 Mar 22
5,200
838
728
303
31 Dec 21
5,045
806
714
305
30 Sep 21
4,784
621
687
304
30 Jun 21
4,674
582
677
296
31 Mar 21
4,588
556
674
295
31 Dec 20
4,642
579
676
288
30 Sep 20
4,687
568
706
280
30 Jun 20
4,617
550
705
285
31 Mar 20
4,668
547
724
294
31 Dec 19
4,610
539
715
298
30 Sep 19
4,512
663
697
299
30 Jun 19
4,421
600
702
291
31 Mar 19
4,370
504
698
294
31 Dec 18
4,285
526
703
288
30 Sep 18
4,166
124
672
262
30 Jun 18
3,888
145
600
222
31 Mar 18
3,391
97
538
178
31 Dec 17
2,531
-136
452
138
30 Sep 17
2,587
171
431
127
30 Jun 17
2,570
150
421
127
31 Mar 17
2,529
147
415
129
31 Dec 16
2,539
128
412
135
30 Sep 16
2,750
-63
426
139
30 Jun 16
2,952
-109
448
146
31 Mar 16
3,224
-101
471
151
31 Dec 15
2,491
-222
398
136
30 Sep 15
3,265
51
463
141
30 Jun 15
3,253
98
448
134
Kvalitetsintäkter: 1FMC är för närvarande olönsam.
Växande vinstmarginal: 1FMC är för närvarande olönsam.
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: 1FMC är olönsam och förlusterna har ökat under de senaste 5 åren i en takt av 37.2% per år.
Accelererande tillväxt: Det går inte att jämföra 1FMC s intäktstillväxt under det senaste året med dess 5-åriga genomsnitt eftersom det för närvarande är olönsamt
Resultat vs industri: 1FMC är olönsam, vilket gör det svårt att jämföra det senaste årets vinsttillväxt med Chemicals branschen ( -36.9% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: 1FMC har en negativ avkastning på eget kapital ( -132.63% ), eftersom det för närvarande är olönsamt.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/11 12:31
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/11 00:00
Intäkter
2026/03/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
FMC Corporation bevakas av 38 analytiker. 16 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.