Masimo (1MASI) Aktievy
Masimo Corporation utvecklar, tillverkar och marknadsför olika teknologier för patientövervakning samt automations- och anslutningslösningar över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
1MASI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Masimo Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$154.00 |
| 52 veckors högsta | US$131.25 |
| 52 veckors lägsta | US$128.50 |
| Beta | 1.13 |
| 1 månads förändring | 1.32% |
| 3 månaders förändring | 3.60% |
| 1 års förändring | 11.27% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 8.45% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 1MASI | IT Medical Equipment | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -1.7% | 0.7% |
| 1Y | 11.3% | -15.5% | 18.4% |
Avkastning vs industri: 1MASI översteg Italian Medical Equipment branschen som gav -15.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 1MASI presterade sämre än Italian marknaden som gav 18.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 1MASI volatility | |
|---|---|
| 1MASI Average Weekly Movement | 5.2% |
| Medical Equipment Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 5.3% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.7% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: 1MASI har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: 1MASI s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1989 | 2,200 | Katie Szyman | www.masimo.com |
Masimo Corporation utvecklar, tillverkar och marknadsför olika teknologier för patientövervakning samt automations- och anslutningslösningar över hela världen. Företaget erbjuder masimo signal extraktionsteknik (SET) pulsoximetri med mätning av rörelse och låg perfusion pulsoximetriövervakning för att hantera de primära begränsningarna med konventionell pulsoximetri; Masimo rainbow SET-plattform, inklusive rainbow SET Pulse CO-Oximetry-produkter som möjliggör icke-invasiv övervakning av syre, karboxyhemoglobin, methemoglobin, hemoglobin, fraktionerad arteriell syremättnad, pleth-variabilitetsindex, rainbow pleth-variabilitetsindex, andningsfrekvens från pleth och syrereservindex, samt akustisk andningsövervakning, NomoLine kapnografi och gasövervakning och regional oximetri. Företaget tillhandahåller också lösningar för övervakning av hjärnans funktion och hemodynamik, lösningar för spårning av patientposition och aktivitet samt lösningar för neuromoduleringsteknik och Masimo Hospital Automation-plattformen, inklusive lösningar för sjukhusautomation, inklusive Patient SafetyNet, SafetyNet, Replica, Iris, MyView, UniView, Uniview: 60, Masimo Sleep, Centroid och Bridg; och nasal högflödesbehandling för andningsstöd, neuromoduleringsteknik och lösningar för telehälsa.
Masimo Corporation Sammanfattning av grunderna
| 1MASI grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €8.05b |
| Vinst(TTM) | €186.45m |
| Intäkter(TTM) | €1.34b |
Är 1MASI övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 1MASI resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.56b |
| Kostnad för intäkter | US$598.00m |
| Bruttovinst | US$960.50m |
| Övriga kostnader | US$743.70m |
| Intäkter | US$216.80m |
Senast redovisade vinst
Apr 04, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.14 |
| Bruttomarginal | 61.63% |
| Nettovinstmarginal | 13.91% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 57.3% |
Hur har 1MASI utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 15:54 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/04/04 |
| Årlig intjäning | 2026/01/03 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Masimo Corporation bevakas av 22 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Michael Polark | Baird |
| Charley Jones | Barrington Research Associates, Inc. |
| Ravi Misra | Berenberg |