Lottomatica Group (LTMC) Aktievy
Lottomatica Group S.p.A., tillsammans med sina dotterbolag, är verksamt på spelmarknaden i Italien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
LTMC Community Fair Values
See what 15 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Lottomatica Group S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €25.42 |
| 52 veckors högsta | €28.29 |
| 52 veckors lägsta | €18.66 |
| Beta | -0.074 |
| 1 månads förändring | 1.32% |
| 3 månaders förändring | 23.76% |
| 1 års förändring | 9.76% |
| 3 års förändring | 237.81% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 210.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
LTMC: 2026 Cash Returns And Share Buyback Will Support Upside
The analyst fair value estimate for Lottomatica Group has shifted from €29.82 to €31.58. This adjustment reflects recent price target increases across several banks, as analysts factor in updated assumptions for discount rates, profit margins and future P/E multiples.LTMC: Rising Street Confidence In 2026 Cash Returns Will Support Upside
Analysts have nudged the fair value estimate for Lottomatica Group to €29.82 from €29.51, citing a series of recent price target increases across major banks as support for slightly higher growth, profitability and P/E assumptions. Analyst Commentary Recent price target moves on Lottomatica Group cluster in the mid to high €20s, with one target at €33, which helps explain the modest uplift in the fair value estimate to €29.82.LTMC: 2026 Guidance And Capital Returns Will Underpin Balanced Risk Reward
Analysts have nudged the average price target on Lottomatica Group higher to €29.51, a move of about €0.19, supported by a series of recent target increases and broadly positive research updates from major banks. Analyst Commentary Recent research updates cluster around higher price targets for Lottomatica Group, with most covering banks adjusting their numbers upward and one trimming its view before later nudging it higher again.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LTMC | IT Hospitality | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.2% | 1.2% | 1.0% |
| 1Y | 9.8% | 9.7% | 19.4% |
Avkastning vs industri: LTMC översteg Italian Hospitality branschen som gav 9.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LTMC presterade sämre än Italian marknaden som gav 19.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LTMC volatility | |
|---|---|
| LTMC Average Weekly Movement | 6.7% |
| Hospitality Industry Average Movement | 5.5% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.8% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: LTMC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: LTMC s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,525 | Guglielmo Angelozzi | lottomaticagroup.com |
Lottomatica Group S.p.A., tillsammans med sina dotterbolag, är verksamt på spelmarknaden i Italien. Bolaget bedriver verksamhet genom segmenten Online, Sports Franchise och Gaming Franchise. Segmentet Online tillhandahåller en rad olika onlinespel, såsom sportspel, virtuella spel, hästspel, onlinekasinospel, bingo, poker, spelbörser och skicklighetsspel via webbplatserna GoldBet.it, Better.it, Lottomatica.it, Betflag.it, Totosì
Lottomatica Group S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| LTMC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €5.99b |
| Vinst(TTM) | €190.47m |
| Intäkter(TTM) | €2.26b |
Är LTMC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LTMC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €2.26b |
| Kostnad för intäkter | €1.42b |
| Bruttovinst | €843.10m |
| Övriga kostnader | €652.63m |
| Intäkter | €190.47m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 29, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.81 |
| Bruttomarginal | 37.26% |
| Nettovinstmarginal | 8.42% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 529.5% |
Hur har LTMC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 22:24 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Lottomatica Group S.p.A. bevakas av 23 analytiker. 15 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andrea Bonfa | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| James Rowland Clark | Barclays |
| Pravin Gondhale | Barclays |