This company may still be operating, however this listing is no longer active. Find out why through their latest events.
Prevas Tidigare resultatutveckling
Tidigare kriterier kontrolleras 3/6
Prevas har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 43.5%, medan IT -branschen såg intäkterna växer på 10.4% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 15.6% per år. Prevas s avkastning på eget kapital är 21.2% och den har en nettomarginal på 8.3%.
Viktig information
43.49%
Tillväxttakt i vinsten
39.22%
Tillväxttakt för EPS
IT Tillväxt i branschen
17.66%
Intäkternas tillväxttakt
15.64%
Avkastning på eget kapital
21.16%
Nettomarginal
8.30%
Nästa resultatuppdatering
14 Feb 2024
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Prevas tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
BATS-CHIXE:PREVBS Intäkter, kostnader och resultat (SEK Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
30 Sep 23
1,473
122
353
0
30 Jun 23
1,446
125
353
0
31 Mar 23
1,403
128
353
0
31 Dec 22
1,324
119
353
0
30 Sep 22
1,255
123
85
0
30 Jun 22
1,224
122
156
0
31 Mar 22
1,202
112
238
0
31 Dec 21
1,187
103
309
0
30 Sep 21
1,070
77
279
0
30 Jun 21
976
57
247
0
31 Mar 21
856
52
215
0
31 Dec 20
772
46
196
0
30 Sep 20
783
45
196
0
30 Jun 20
800
47
206
0
31 Mar 20
808
41
209
0
31 Dec 19
796
32
211
0
30 Sep 19
794
16
228
0
30 Jun 19
779
10
232
0
31 Mar 19
780
7
245
0
31 Dec 18
771
5
250
0
30 Sep 18
754
9
247
0
30 Jun 18
747
10
247
0
31 Mar 18
731
9
240
0
31 Dec 17
735
11
244
0
30 Sep 17
724
2
236
0
30 Jun 17
715
0
226
0
31 Mar 17
719
-2
225
0
31 Dec 16
697
-7
208
0
30 Sep 16
697
-7
207
0
30 Jun 16
700
-5
206
0
31 Mar 16
692
-7
199
0
31 Dec 15
701
-8
199
0
30 Sep 15
705
0
192
0
30 Jun 15
718
6
193
0
31 Mar 15
724
8
194
0
31 Dec 14
726
12
195
0
30 Sep 14
723
3
193
0
30 Jun 14
708
-6
192
0
31 Mar 14
704
-10
190
0
31 Dec 13
688
-17
185
0
30 Sep 13
678
-18
190
0
30 Jun 13
667
-13
186
0
31 Mar 13
644
-9
178
0
31 Dec 12
646
1
182
0
Kvalitetsintäkter: PREVBS har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: PREVBS s nuvarande netto vinstmarginaler (8.3%) är lägre än förra året (9.8%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: PREVBS s intäkter har ökat markant med 43.5% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: PREVBS s har haft negativ intäktstillväxt under det senaste året, så det kan inte jämföras med dess 5-åriga genomsnitt.
Resultat vs industri: PREVBS hade negativ intäktstillväxt ( -0.3% ) under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra med branschens genomsnitt IT ( -23.5% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: PREVBS s avkastning på eget kapital ( 21.2% ) anses vara hög.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2023/11/04 14:41
Aktiekurs vid dagens slut
2023/08/07 00:00
Intäkter
2023/09/30
Årlig intjäning
2022/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Prevas AB bevakas av 2 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.