Admicom Oyj (ADMCM) Aktievy
Admicom Oyj är verksamt inom molnbaserad programvara och lösningar för automatisering av affärsprocesser i Finland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ADMCM Community Fair Values
See what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Admicom Oyj Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €30.15 |
| 52 veckors högsta | €54.40 |
| 52 veckors lägsta | €26.85 |
| Beta | 0.61 |
| 1 månads förändring | -3.52% |
| 3 månaders förändring | -5.93% |
| 1 års förändring | -43.64% |
| 3 års förändring | -26.46% |
| 5 års förändring | -66.83% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 181.78% |
Senaste nyheter och uppdateringar
We Like Admicom Oyj's (HEL:ADMCM) Earnings For More Than Just Statutory Profit
Admicom Oyj ( HEL:ADMCM ) announced a healthy earnings result recently, and the market rewarded it with a strong uplift...Admicom Oyj Earnings Missed Analyst Estimates: Here's What Analysts Are Forecasting Now
It's been a pretty great week for Admicom Oyj ( HEL:ADMCM ) shareholders, with its shares surging 13% to €32.35 in the...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ADMCM | FI Software | FI Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.8% | 10.0% | 4.2% |
| 1Y | -43.6% | 12.3% | 34.1% |
Avkastning vs industri: ADMCM presterade sämre än Finnish Software branschen som gav 12.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ADMCM presterade sämre än Finnish marknaden som gav 34.1 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ADMCM volatility | |
|---|---|
| ADMCM Average Weekly Movement | 5.7% |
| Software Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 5.1% |
| 10% most volatile stocks in FI Market | 8.1% |
| 10% least volatile stocks in FI Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: ADMCM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Finnish.
Volatilitet över tid: ADMCM s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2004 | 316 | Simo Leisti | www.admicom.com |
Admicom Oyj är verksamt inom molnbaserad programvara och lösningar för automatisering av affärsprocesser i Finland. Företaget erbjuder affärssystem för kunder inom bygg-, anläggnings- och fastighetstjänster. Företaget tillhandahåller även utbildnings- och konsulttjänster.
Admicom Oyj Sammanfattning av grunderna
| ADMCM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €147.49m |
| Vinst(TTM) | €5.56m |
| Intäkter(TTM) | €38.08m |
Är ADMCM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ADMCM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €38.08m |
| Kostnad för intäkter | €19.22m |
| Bruttovinst | €18.87m |
| Övriga kostnader | €13.31m |
| Intäkter | €5.56m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 08, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 1.14 |
| Bruttomarginal | 49.54% |
| Nettovinstmarginal | 14.60% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.5% |
Hur har ADMCM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 00:52 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Admicom Oyj bevakas av 7 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Daniel Lepisto | Danske Bank |
| Emil Immonen | DNB Carnegie |
| Marianne Palmu | Inderes Oy |