HusCompagniet (HUSCO) Aktievy
HusCompagniet A/S, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver byggnation av enfamiljshus i Danmark och Sverige. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för HUSCO från våra riskkontroller.
HUSCO Community Fair Values
Create NarrativeSee what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
HusCompagniet A/S Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | DKK 35.80 |
| 52 veckors högsta | DKK 55.60 |
| 52 veckors lägsta | DKK 29.80 |
| Beta | 1.05 |
| 1 månads förändring | 7.51% |
| 3 månaders förändring | 7.19% |
| 1 års förändring | -33.95% |
| 3 års förändring | -36.64% |
| 5 års förändring | -70.99% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -69.53% |
Senaste nyheter och uppdateringar
HUSCO: Higher 2026 Order Backlog And Guidance Will Support Contrarian Upside
Analysts have raised their price target on HusCompagniet from DKK 41.00 to DKK 42.00, citing updated assumptions regarding discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E levels. What's in the News HusCompagniet reiterated earnings guidance for 2026, with revenue expected in the range of DKK 3.0b to DKK 3.3b and EBIT before special items expected between DKK 15m and DKK 75m (company guidance).HUSCO: 2026 Guidance And Backlog Will Support Measured Earnings Recovery
Analysts have adjusted their price target on HusCompagniet from DKK 40.00 to DKK 37.50, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins, discount rate, and future P/E expectations. What's in the News HusCompagniet kept its 2026 earnings guidance, with expected revenue of DKK 3.0b to DKK 3.3b and EBIT of DKK 15 million to DKK 75 million (company guidance).What Does HusCompagniet A/S's (CPH:HUSCO) Share Price Indicate?
While HusCompagniet A/S ( CPH:HUSCO ) might not have the largest market cap around , it received a lot of attention...HUSCO: 2026 Guidance And Order Backlog Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their price target on HusCompagniet from DKK 43 to DKK 40, citing updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin, and a higher future P/E multiple. What's in the News HusCompagniet maintained earnings guidance for 2026, with expected revenue in the DKK 3.0b to DKK 3.3b range and EBIT in the DKK 15 million to DKK 75 million range (company guidance).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| HUSCO | DK Consumer Durables | DK Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.1% | -0.4% | 1.4% |
| 1Y | -33.9% | -3.2% | -16.3% |
Avkastning vs industri: HUSCO presterade sämre än Danish Consumer Durables branschen som gav -3.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: HUSCO presterade sämre än Danish marknaden som gav -16.3 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| HUSCO volatility | |
|---|---|
| HUSCO Average Weekly Movement | 5.8% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 4.7% |
| 10% most volatile stocks in DK Market | 9.3% |
| 10% least volatile stocks in DK Market | 2.9% |
Stabil aktiekurs: HUSCO har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Danish.
Volatilitet över tid: HUSCO s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1972 | 508 | Martin Ravn-Nielsen | www.huscompagniet.dk |
HusCompagniet A/S, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver byggnation av enfamiljshus i Danmark och Sverige. Bolaget är verksamt inom tre segment: Friliggande hus, parhus och trähus. Bolaget designar, säljer och levererar anpassningsbara småhus som byggs på plats på mark som ägs av tredje part, parhus till kunder och professionella investerare samt prefabricerade hus med trästomme under varumärket VårgårdaHus.
HusCompagniet A/S Sammanfattning av grunderna
| HUSCO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | DKK 767.22m |
| Vinst(TTM) | -DKK 26.24m |
| Intäkter(TTM) | DKK 2.96b |
Är HUSCO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| HUSCO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | DKK 2.96b |
| Kostnad för intäkter | DKK 2.47b |
| Bruttovinst | DKK 487.81m |
| Övriga kostnader | DKK 514.05m |
| Intäkter | -DKK 26.24m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 28, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -1.22 |
| Bruttomarginal | 16.50% |
| Nettovinstmarginal | -0.89% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 24.2% |
Hur har HUSCO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 12:11 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
HusCompagniet A/S bevakas av 3 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Anders Preetzmann | Danske Bank |
| Alexander Borreskov | DNB Carnegie |
| Peter Grave | Nordea Markets |