Radware har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 5.9%, medan Software -branschen såg intäkterna växer på 11.2% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 0.9% per år. Radware s avkastning på eget kapital är 5.4% och den har en nettomarginal på 6.4%.
Viktig information
5.95%
Tillväxttakt i vinsten
7.58%
Tillväxttakt för EPS
Software Tillväxt i branschen
14.88%
Intäkternas tillväxttakt
0.90%
Avkastning på eget kapital
5.37%
Nettomarginal
6.39%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Mar 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Radware tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
DB:RWA Intäkter, kostnader och resultat (USD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Mar 26
310
20
155
83
31 Dec 25
302
20
153
79
30 Sep 25
295
17
154
76
30 Jun 25
289
14
153
75
31 Mar 25
282
12
152
75
31 Dec 24
275
6
151
75
30 Sep 24
267
-2
154
76
30 Jun 24
259
-12
153
78
31 Mar 24
257
-20
156
80
31 Dec 23
261
-22
159
83
30 Sep 23
270
-20
161
85
30 Jun 23
279
-16
163
87
31 Mar 23
289
-7
162
87
31 Dec 22
293
0
156
87
30 Sep 22
296
-2
151
84
30 Jun 22
299
6
148
80
31 Mar 22
293
8
143
77
31 Dec 21
286
8
142
74
30 Sep 21
279
16
138
72
30 Jun 21
268
15
135
70
31 Mar 21
257
11
133
69
31 Dec 20
250
10
132
67
30 Sep 20
248
14
131
64
30 Jun 20
249
18
130
62
31 Mar 20
251
21
130
61
31 Dec 19
252
23
128
62
30 Sep 19
249
23
126
60
30 Jun 19
244
19
126
59
31 Mar 19
241
17
126
58
31 Dec 18
234
12
128
58
30 Sep 18
229
6
128
59
30 Jun 18
223
1
128
59
31 Mar 18
217
-4
127
60
31 Dec 17
211
-7
124
59
30 Sep 17
205
-12
122
56
30 Jun 17
198
-13
119
55
31 Mar 17
197
-10
119
53
31 Dec 16
197
-9
118
52
30 Sep 16
200
-2
114
52
30 Jun 16
201
1
113
52
31 Mar 16
208
9
110
51
31 Dec 15
217
19
107
50
30 Sep 15
222
23
104
48
30 Jun 15
231
31
105
47
Kvalitetsintäkter: RWA har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: RWA s nuvarande netto vinstmarginaler (6.4%) är högre än förra året (4.1%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: RWA s intäkter har ökat med 5.9% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: RWA s intäktstillväxt under det senaste året ( 70.5% ) överstiger sitt 5-åriga genomsnitt ( 5.9% per år).
Resultat vs industri: RWA vinsttillväxt under det senaste året ( 70.5% ) översteg Software branschen 19.3%.
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: RWA s avkastning på eget kapital ( 5.4% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/15 10:14
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/15 00:00
Intäkter
2026/03/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Radware Ltd. bevakas av 16 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.