AIXTRON (AIXA) Aktievy
AIXTRON SE, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller deponeringsutrustning till halvledarindustrin i Asien, Europa och Nord- och Sydamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
AIXA Community Fair Values
See what 52 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
AIXTRON SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €52.76 |
| 52 veckors högsta | €55.28 |
| 52 veckors lägsta | €11.68 |
| Beta | 0.81 |
| 1 månads förändring | 13.29% |
| 3 månaders förändring | 117.57% |
| 1 års förändring | 321.07% |
| 3 års förändring | 81.06% |
| 5 års förändring | 205.86% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 248.28% |
Senaste nyheter och uppdateringar
AIXA: Mixed Rating Shifts And 2026 Guidance Will Drive A Measured Reassessment
Analysts lifted the AIXTRON fair value estimate from €36.50 to €55.30, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins and future P/E, following a combination of higher price targets from banks such as JPMorgan, Citi and Morgan Stanley, as well as several recent downgrades. Analyst Commentary Recent research shows a split view on AIXTRON, with several downgrades appearing alongside higher fair value and price targets from bullish analysts.AIXA: Rebased 2026 Outlook Will Expose Execution Risk Despite Malaysia Expansion
AIXTRON's updated analyst price target moves from €32.53 to €35.89, as analysts factor in revised assumptions on fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E following a mix of recent upgrades, target hikes and downgrades across the Street. Analyst Commentary Recent Street research on AIXTRON reflects a mix of optimism on long term growth potential and caution around execution risk and valuation, which helps explain the shift in the consolidated price target.AIXA: Rebased 2026 Outlook Will Test Overheated Expectations Despite Malaysia Expansion
Analysts have raised the AIXTRON price target by about €1.27, reflecting updated assumptions for slightly higher revenue growth, profit margins and future P/E, along with a mix of recent upgrades and downgrades from major banks. Analyst Commentary Recent Street research on AIXTRON shows a mix of optimism and caution, with several firms adjusting ratings and price targets and a few turning more cautious after earlier upgrades.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| AIXA | DE Semiconductor | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.5% | 14.2% | 3.9% |
| 1Y | 321.1% | 132.6% | 2.6% |
Avkastning vs industri: AIXA översteg German Semiconductor branschen som gav 132.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: AIXA översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| AIXA volatility | |
|---|---|
| AIXA Average Weekly Movement | 11.3% |
| Semiconductor Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: AIXA s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: AIXA s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | 1,057 | Felix Grawert | www.aixtron.com |
AIXTRON SE, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller deponeringsutrustning till halvledarindustrin i Asien, Europa och Nord- och Sydamerika. Bolaget utvecklar, tillverkar och installerar utrustning för deponering av halvledarmaterial och erbjuder deponeringsprocesser, rådgivning, utbildning, kundsupport och andra relaterade tjänster samt kringutrustning och tjänster för drift av systemen. Bolagets produktportfölj omfattar MOCVD-, CVD- och PECVD- samt OVPD- och PVPD-system.
AIXTRON SE Sammanfattning av grunderna
| AIXA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €6.09b |
| Vinst(TTM) | €58.21m |
| Intäkter(TTM) | €503.40m |
Är AIXA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| AIXA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €503.40m |
| Kostnad för intäkter | €304.41m |
| Bruttovinst | €198.99m |
| Övriga kostnader | €140.78m |
| Intäkter | €58.21m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 30, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.52 |
| Bruttomarginal | 39.53% |
| Nettovinstmarginal | 11.56% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har AIXA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 17:32 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AIXTRON SE bevakas av 48 analytiker. 14 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Knut Woller | Baader Helvea Equity Research |
| Christopher Muse | Barclays |
| Rohan Bahl | Barclays |