Immunic (10V) Aktievy
Immunic, Inc. är ett bioteknikföretag som utvecklar en pipeline av selektiva orala immunologiska terapier för behandling av kroniska inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar i USA och Tyskland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
10V Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Immunic, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$11.22 |
| 52 veckors högsta | US$12.60 |
| 52 veckors lägsta | US$4.35 |
| Beta | 1.21 |
| 1 månads förändring | 44.59% |
| 3 månaders förändring | 52.24% |
| 1 års förändring | 34.21% |
| 3 års förändring | -28.49% |
| 5 års förändring | -89.70% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -93.25% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 10V | DE Biotechs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 44.6% | 0.4% | 3.9% |
| 1Y | 34.2% | -13.6% | 2.6% |
Avkastning vs industri: 10V översteg German Biotechs branschen som gav -13.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 10V översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 10V volatility | |
|---|---|
| 10V Average Weekly Movement | 22.0% |
| Biotechs Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 10V s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 10V s veckovolatilitet har ökat från 17% till 22% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2016 | 92 | Daniel Vitt | imux.com |
Immunic, Inc. är ett bioteknikföretag som utvecklar en pipeline av selektiva orala immunologiska terapier för behandling av kroniska inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar i USA och Tyskland. Bolagets ledande utvecklingsprogram är IMU-838, som befinner sig i klinisk fas 3 och klinisk fas 2 för behandling av patienter med skovvis förlöpande och progressiv multipel skleros samt måttlig till svår ulcerös kolit. Bolaget utvecklar också IMU-856, som går in i klinisk fas 2, för att återställa tarmens barriärfunktion hos patienter som lider av gastrointestinala sjukdomar, såsom celiaki, inflammatorisk tarmsjukdom, korttarmssyndrom, irritabel tarm med diarré och andra sjukdomar som påverkar tarmens barriärfunktion, samt IMU-381, som befinner sig i preklinisk fas, för behandling av gastrointestinala sjukdomar.
Immunic, Inc. Sammanfattning av grunderna
| 10V grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €152.70m |
| Vinst(TTM) | -€89.58m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är 10V övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 10V resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$104.29m |
| Intäkter | -US$104.29m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -7.66 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har 10V utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 20:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Immunic, Inc. bevakas av 18 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| George Farmer | BMO Capital Markets Equity Research |
| William Wood | B. Riley Securities, Inc. |
| Tyler Bussian | Brookline Capital Markets |