Buzzi har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 15.7%, medan Basic Materials -branschen såg intäkterna minskar på 0.5% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 6.9% per år. Buzzi s avkastning på eget kapital är 12.9% och den har en nettomarginal på 20.4%.
Viktig information
15.68%
Tillväxttakt i vinsten
17.60%
Tillväxttakt för EPS
Basic Materials Tillväxt i branschen
8.23%
Intäkternas tillväxttakt
6.95%
Avkastning på eget kapital
12.94%
Nettomarginal
20.35%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Dec 2025
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Buzzi tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
DB:UCM Intäkter, kostnader och resultat (EUR Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Dec 25
4,527
921
693
0
30 Sep 25
4,494
914
682
0
30 Jun 25
4,468
907
671
0
31 Mar 25
4,400
925
660
0
31 Dec 24
4,325
942
649
0
30 Sep 24
4,282
950
641
0
30 Jun 24
4,239
957
634
0
31 Mar 24
4,286
962
624
0
31 Dec 23
4,333
967
614
0
30 Sep 23
4,300
884
606
0
30 Jun 23
4,268
801
598
0
31 Mar 23
4,133
630
589
0
31 Dec 22
3,998
459
580
0
30 Sep 22
3,858
440
566
0
30 Jun 22
3,719
421
552
0
31 Mar 22
3,583
481
542
0
31 Dec 21
3,447
542
531
0
30 Sep 21
3,380
548
528
0
30 Jun 21
3,313
553
524
0
31 Mar 21
3,269
557
526
0
31 Dec 20
3,224
560
527
0
30 Sep 20
3,225
514
535
0
30 Jun 20
3,225
468
542
0
31 Mar 20
3,224
427
541
0
31 Dec 19
3,223
386
539
0
30 Sep 19
3,140
390
533
0
30 Jun 19
3,056
394
527
0
31 Mar 19
2,966
388
525
0
31 Dec 18
2,875
382
523
0
30 Sep 18
2,834
390
519
0
30 Jun 18
2,792
397
514
0
31 Mar 18
2,801
394
514
0
31 Dec 17
2,809
392
514
0
30 Sep 17
2,754
223
528
0
30 Jun 17
2,765
173
512
0
31 Mar 17
2,809
201
521
0
31 Dec 16
2,672
146
504
0
30 Sep 16
2,667
186
520
0
30 Jun 16
2,690
181
521
0
31 Mar 16
2,693
170
496
0
31 Dec 15
2,666
125
497
0
30 Sep 15
2,610
183
491
0
30 Jun 15
2,568
174
485
0
Kvalitetsintäkter: UCM har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: UCM s nuvarande netto vinstmarginaler (20.4%) är lägre än förra året (21.8%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: UCM s intäkter har ökat med 15.7% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: UCM s har haft negativ intäktstillväxt under det senaste året, så det kan inte jämföras med dess 5-åriga genomsnitt.
Resultat vs industri: UCM hade negativ intäktstillväxt ( -2.2% ) under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra med branschens genomsnitt Basic Materials ( -2.2% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: UCM s avkastning på eget kapital ( 12.9% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/14 09:37
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/14 00:00
Intäkter
2025/12/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Buzzi S.p.A. bevakas av 30 analytiker. 13 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.