Uranium Royalty (59U) Aktievy
Uranium Royalty Corp. är ett renodlat royaltybolag för uran. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
59U Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Uranium Royalty Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$2.94 |
| 52 veckors högsta | CA$5.04 |
| 52 veckors lägsta | CA$1.84 |
| Beta | 1.71 |
| 1 månads förändring | -9.54% |
| 3 månaders förändring | -19.89% |
| 1 års förändring | 40.33% |
| 3 års förändring | 65.35% |
| 5 års förändring | 21.99% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 261.98% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 59U | DE Oil and Gas | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.2% | 4.5% | 2.8% |
| 1Y | 40.3% | 57.9% | 1.4% |
Avkastning vs industri: 59U presterade sämre än German Oil and Gas branschen som gav 57.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 59U översteg German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 59U volatility | |
|---|---|
| 59U Average Weekly Movement | 9.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 59U s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 59U s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2017 | 14 | Scott Melbye | www.uraniumroyalty.com |
Uranium Royalty Corp. är verksamt som ett renodlat royaltybolag för uran. Bolaget förvärvar, ackumulerar och förvaltar en portfölj av geografiskt diversifierade uranintressen. Uranium Royalty Corp. har royaltyintressen i projekten McArthur River, Cigar Lake / Waterbury Lake, Roughrider, Russell Lake, Russell Lake south och Dawn Lake i Saskatchewan, Kanada; Anderson- och San Rafael-projekten i Arizona; Lance- och Reno Creek-projekten i Wyoming; Church Rock- och Roca Honda-projekten i New Mexico, Dewey-Burdock-projektet i South Dakota, Slick Rock-projektet i Colorado, Langer Heinrich-projektet i Namibia och Michelin-projektet i Newfoundland och Labrador, Kanada, Energy Queen- och Whirlwind-projekten i Utah samt Workman Creek-projekten i Arizona.
Uranium Royalty Corp. Sammanfattning av grunderna
| 59U grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €435.29m |
| Vinst(TTM) | €2.73m |
| Intäkter(TTM) | €33.99m |
Är 59U övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 59U resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$54.60m |
| Kostnad för intäkter | CA$43.73m |
| Bruttovinst | CA$10.87m |
| Övriga kostnader | CA$6.49m |
| Intäkter | CA$4.38m |
Senast redovisade vinst
Jan 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.03 |
| Bruttomarginal | 19.91% |
| Nettovinstmarginal | 8.03% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har 59U utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 17:05 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/01/31 |
| Årlig intjäning | 2025/04/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Uranium Royalty Corp. bevakas av 8 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Matthew Key | B. Riley Securities, Inc. |
| Nicholas Giles | B. Riley Securities, Inc. |
| Katie Lachapelle | Canaccord Genuity |