Torpol (9ZE) Aktievy
Torpol S.A. bygger och moderniserar järnvägsinfrastruktur i Polen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
9ZE Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Torpol S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | zł15.90 |
| 52 veckors högsta | zł17.00 |
| 52 veckors lägsta | zł8.28 |
| Beta | 0.28 |
| 1 månads förändring | -6.25% |
| 3 månaders förändring | 11.34% |
| 1 års förändring | 79.26% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 119.61% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 9ZE | DE Construction | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.8% | 4.9% | 2.8% |
| 1Y | 79.3% | 168.5% | 1.4% |
Avkastning vs industri: 9ZE presterade sämre än German Construction branschen som gav 168.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 9ZE översteg German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 9ZE volatility | |
|---|---|
| 9ZE Average Weekly Movement | 6.1% |
| Construction Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 9ZE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 9ZE s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1991 | 813 | Konrad Miterski | www.torpol.pl |
Torpol S.A. bygger och moderniserar järnvägsinfrastruktur i Polen. Företaget bygger kontaktledningssystem, strömförsörjningssystem, trafik- och kontrollsystem för tåg samt väg- och anläggningsstrukturer och utför spårläggning och tillhörande arbeten. Företaget bygger och moderniserar också körvägar, spårbäddar och spårvägssystem för snabbtransporter, samt installerar bullerskydd och vibrationsdämpande mattor.
Torpol S.A. Sammanfattning av grunderna
| 9ZE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €379.57m |
| Vinst(TTM) | €18.48m |
| Intäkter(TTM) | €455.02m |
Är 9ZE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 9ZE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | zł1.93b |
| Kostnad för intäkter | zł1.78b |
| Bruttovinst | zł146.76m |
| Övriga kostnader | zł68.46m |
| Intäkter | zł78.30m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Sep 04, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 3.41 |
| Bruttomarginal | 7.61% |
| Nettovinstmarginal | 4.06% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 6.0% |
Hur har 9ZE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 9ZE en tillförlitlig utdelning?
Se 9ZE utdelningshistorik och jämförelsetal| Torpol datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jul 02 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 17 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 36 days |
| Dagar till utdelningsdag | 51 days |
Ger 9ZE en tillförlitlig utdelning?
Se 9ZE utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 09:14 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Torpol S.A. bevakas av 5 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Piotr Zybala | Biuro maklerskie mBanku |
| Tomasz Sokolowski | Erste Bank Polska S.A. |
| Adrian Kyrcz | Erste Bank Polska S.A. |