BioLife Solutions Balance Sheet Health
Financial Health criteria checks 6/6
BioLife Solutions has a total shareholder equity of $372.2M and total debt of $2.5M, which brings its debt-to-equity ratio to 0.7%. Its total assets and total liabilities are $400.9M and $28.7M respectively.
Key information
0.67%
Debt to equity ratio
US$2.50m
Debt
| Interest coverage ratio | n/a |
| Cash | US$81.00m |
| Equity | US$372.23m |
| Total liabilities | US$28.68m |
| Total assets | US$400.91m |
Recent financial health updates
Is BioLife Solutions (NASDAQ:BLFS) A Risky Investment?
David Iben put it well when he said, 'Volatility is not a risk we care about. What we care about is avoiding the...Is BioLife Solutions (NASDAQ:BLFS) Weighed On By Its Debt Load?
Howard Marks put it nicely when he said that, rather than worrying about share price volatility, 'The possibility of...Is BioLife Solutions (NASDAQ:BLFS) Using Debt Sensibly?
The external fund manager backed by Berkshire Hathaway's Charlie Munger, Li Lu, makes no bones about it when he says...BioLife Solutions (NASDAQ:BLFS) Has Debt But No Earnings; Should You Worry?
Legendary fund manager Li Lu (who Charlie Munger backed) once said, 'The biggest investment risk is not the volatility...Does BioLife Solutions (NASDAQ:BLFS) Have A Healthy Balance Sheet?
Some say volatility, rather than debt, is the best way to think about risk as an investor, but Warren Buffett famously...Recent updates
Financial Position Analysis
Short Term Liabilities: BLFS's short term assets ($133.2M) exceed its short term liabilities ($18.3M).
Long Term Liabilities: BLFS's short term assets ($133.2M) exceed its long term liabilities ($10.4M).
Debt to Equity History and Analysis
Debt Level: BLFS has more cash than its total debt.
Reducing Debt: BLFS's debt to equity ratio has reduced from 1.1% to 0.7% over the past 5 years.
Balance Sheet
Cash Runway Analysis
For companies that have on average been loss-making in the past, we assess whether they have at least 1 year of cash runway.
Stable Cash Runway: Whilst unprofitable BLFS has sufficient cash runway for more than 3 years if it maintains its current positive free cash flow level.
Forecast Cash Runway: BLFS is unprofitable but has sufficient cash runway for more than 3 years, due to free cash flow being positive and growing by 21% per year.
Discover healthy companies
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 08:59 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
BioLife Solutions, Inc. is covered by 18 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Robert Wasserman | Benchmark Company |
| Paul Knight | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| George Zavoico | B. Riley Securities, Inc. |