Redbox Entertainment (RDBX) Stock Overview
Redbox Entertainment Inc. operates a network of self-service kiosks in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 0/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
+ 2 more risks
RDBX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Redbox Entertainment Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$1.65 |
| 52 Week High | US$27.22 |
| 52 Week Low | US$1.61 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | -67.07% |
| 3 Month Change | -38.43% |
| 1 Year Change | -83.47% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | n/a |
Recent News & Updates
Redbox stock jumps 42% in latest sudden move
Redbox Entertainment (NASDAQ:RDBX) was paused for volatility after the most recent of its sharp stock moves, and has resumed trading up 42.4%. RDBX stock suddenly jumped 17.8% to trigger the brief halt. The action puts it in positive ground for the week after the stock fell 14% Tuesday, following a 16.3% gain Monday. Teh action may be tied to short-covering, as some 37% of the stock's float was held short at last report. But Redbox is no stranger to sudden, meme-based double-digit trading in any case. Shares fell 13.3% in late July; they shot up 82% on July 25 and rose another 14.1% the day after.Redbox Entertainment: Just Keep Selling
Shares trading massively above merger agreement price. Company financials continue to weaken. Downside could approach 100% if market wakes up.Recent updates
Shareholder Returns
| RDBX | US Entertainment | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -67.1% | -1.4% | 1.5% |
| 1Y | -83.5% | -13.3% | 28.6% |
Return vs Industry: RDBX underperformed the US Entertainment industry which returned -41.4% over the past year.
Return vs Market: RDBX underperformed the US Market which returned -11.7% over the past year.
Price Volatility
| RDBX volatility | |
|---|---|
| RDBX Average Weekly Movement | 43.5% |
| Entertainment Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: RDBX's share price has been volatile over the past 3 months.
Volatility Over Time: RDBX's weekly volatility has increased from 32% to 43% over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1,408 | Galen Smith | www.redbox.com |
Redbox Entertainment Inc. operates a network of self-service kiosks in the United States. It operates a network of approximately 38,000 self-service kiosks, where consumers could rent or purchase new-release DVDs and Blu-ray Discs. The company provides installation, merchandising, and break-fix services to other kiosk businesses.
Redbox Entertainment Inc. Fundamentals Summary
| RDBX fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$76.65m |
| Earnings (TTM) | US$18.46m |
| Revenue (TTM) | US$275.04m |
Is RDBX overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| RDBX income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$275.04m |
| Cost of Revenue | US$243.09m |
| Gross Profit | US$31.95m |
| Other Expenses | US$13.49m |
| Earnings | US$18.46m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2022
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.35 |
| Gross Margin | 11.62% |
| Net Profit Margin | 6.71% |
| Debt/Equity Ratio | -336.1% |
How did RDBX perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2022/08/12 06:12 |
| End of Day Share Price | 2022/08/11 00:00 |
| Earnings | 2022/03/31 |
| Annual Earnings | 2021/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Redbox Entertainment Inc. is covered by 4 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Eric Wold | B. Riley Securities, Inc. |
| Marvin Fong | BTIG |
| Austin Moldow | Canaccord Genuity |