United States Antimony (UAMY) Stock Overview
Produces and sells antimony, zeolite, and precious metals in the United States and Canada. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
UAMY Community Fair Values
See what 147 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
United States Antimony Corporation Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$9.24 |
| 52 Week High | US$19.71 |
| 52 Week Low | US$1.94 |
| Beta | 0.44 |
| 1 Month Change | -17.35% |
| 3 Month Change | 3.70% |
| 1 Year Change | 281.82% |
| 3 Year Change | 2,787.50% |
| 5 Year Change | 904.35% |
| Change since IPO | 42.15% |
Recent News & Updates
United States Antimony To China: Thanks For The Motivation! But Change Is Slow
Summary Some companies grow because, well, they consider growth good. Others need a serious kick in the you-know-where to get growing. Without speculating on how United States Antimony Corporation might have fared had a pre-2024 status quo persisted, we know China gave a good hard kick to UAMY, and other metals. As we know, China and the U.S. differ on many issues. Acting on one category of differences, China, the world’s leading supplier of antimony, decided in 2024 to restrict exports. That hurts. Antimony is an important strategic metal necessary, for among other things, defense. So antimony prices soared and the U.S. put its support behind UAMY. I’d love to say “Great, another rare earth-like stock. I’m bullish on those!” But, UAMY is a mid-stream smelter. It’s moving upstream, but has a long way to go. Hold. Read the full article on Seeking AlphaUAMY: Galena Hydromet Facility JV Will Drive Critical Minerals Upside
Analysts have raised their average price target on United States Antimony by $2, citing the planned hydrometallurgical facility joint venture at the Galena Complex, progress on the Fostung tungsten resource, and expectations around the Bolivian hydromet plant as key factors behind the updated outlook. Analyst Commentary Recent research points to a more constructive stance on United States Antimony, with bullish analysts highlighting the impact of the hydrometallurgical initiatives and project pipeline on their valuation work.Recent updates
Shareholder Returns
| UAMY | US Metals and Mining | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 10.9% | 4.6% | 1.3% |
| 1Y | 281.8% | 91.7% | 27.7% |
Return vs Industry: UAMY exceeded the US Metals and Mining industry which returned 91.7% over the past year.
Return vs Market: UAMY exceeded the US Market which returned 27.7% over the past year.
Price Volatility
| UAMY volatility | |
|---|---|
| UAMY Average Weekly Movement | 18.5% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: UAMY's share price has been volatile over the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: UAMY's weekly volatility (18%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of US stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1968 | 101 | Gary Evans | www.usantimony.com |
United States Antimony Corporation produces and sells antimony, zeolite, and precious metals in the United States and Canada. It operates in two segments: Antimony and Zeolite. The company offers antimony trioxide that is primarily used in conjunction with a halogen to form a synergistic flame retardant system for plastics, rubber, fiberglass, textile goods, paints, coatings, and paper, as well as color fastener in paints and as a phosphorescent agent in fluorescent light bulbs; antimony metal for use in bearings, storage batteries, and ordnance; and antimony trisulfide used as a primer in ammunition.
United States Antimony Corporation Fundamentals Summary
| UAMY fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.30b |
| Earnings (TTM) | -US$16.19m |
| Revenue (TTM) | US$39.04m |
Is UAMY overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| UAMY income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$39.04m |
| Cost of Revenue | US$30.43m |
| Gross Profit | US$8.61m |
| Other Expenses | US$24.80m |
| Earnings | -US$16.19m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.11 |
| Gross Margin | 22.06% |
| Net Profit Margin | -41.46% |
| Debt/Equity Ratio | 0.1% |
How did UAMY perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 15:18 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
United States Antimony Corporation is covered by 5 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jacob Sekelsky | Alliance Global Partners |
| Nicholas Giles | B. Riley Securities, Inc. |
| Heiko Ihle | H.C. Wainwright & Co. |