Hecla Mining (HL) Stock Overview
Provides precious and base metals in the United States, Canada, Japan, Korea, China, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for HL from our risk checks.
HL Community Fair Values
Create NarrativeSee what 117 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Hecla Mining Company Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$17.77 |
| 52 Week High | US$34.17 |
| 52 Week Low | US$5.28 |
| Beta | 1.26 |
| 1 Month Change | -1.61% |
| 3 Month Change | -27.85% |
| 1 Year Change | 245.72% |
| 3 Year Change | 224.27% |
| 5 Year Change | 99.22% |
| Change since IPO | -47.21% |
Recent News & Updates
HL: Higher Silver Output And Margin Outlook Will Support Bullish Thesis
Analysts have lowered their price target on Hecla Mining to $32.00 from $36.50, citing updated assumptions around revenue growth, margins, discount rate, and future P/E that together suggest a different balance of risk and reward for the stock. What's in the News Hecla Mining reported consolidated silver production of 3.9 million ounces for the first quarter of 2026, which the company described as nearly 3% higher than the prior quarter.Hecla Mining Company: More Short-Term Potential Waiting To Be Unleashed
Summary Hecla Mining is executing a focused shift to a pure-play silver strategy, divesting gold assets and capitalizing on silver's industrial demand. HL's clean balance sheet, capital flexibility, exploration focus, and strong Q1 results position it for short-term upside if silver prices remain buoyed above $70 levels. Recent asset sales, notably Casa Berardi, were well-timed, strengthening HL's financials and providing a potential catalyst for ~20% share price recovery. While HL's long-term thesis is compelling, investors must monitor geopolitical risks and the evolving dynamics of silver as both a strategic and monetary asset. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| HL | US Metals and Mining | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.7% | 5.5% | 1.6% |
| 1Y | 245.7% | 97.3% | 28.5% |
Return vs Industry: HL exceeded the US Metals and Mining industry which returned 97.3% over the past year.
Return vs Market: HL exceeded the US Market which returned 28.5% over the past year.
Price Volatility
| HL volatility | |
|---|---|
| HL Average Weekly Movement | 9.1% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 10.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: HL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: HL's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1891 | 1,865 | Rob Krcmarov | www.hecla.com |
Hecla Mining Company, together with its subsidiaries, provides precious and base metals in the United States, Canada, Japan, Korea, China, and internationally. The company mines for silver, gold, lead, and zinc concentrates, as well as carbon material containing silver and gold for custom smelters, metal traders, and third-party processors; and unrefined doré containing silver and gold. The company was incorporated in 1891 and is headquartered in Coeur d'Alene, Idaho.
Hecla Mining Company Fundamentals Summary
| HL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$11.92b |
| Earnings (TTM) | US$461.48m |
| Revenue (TTM) | US$1.63b |
Is HL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.63b |
| Cost of Revenue | US$658.37m |
| Gross Profit | US$970.75m |
| Other Expenses | US$509.27m |
| Earnings | US$461.48m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.69 |
| Gross Margin | 59.59% |
| Net Profit Margin | 28.33% |
| Debt/Equity Ratio | 10.2% |
How did HL perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does HL pay a reliable dividends?
See HL dividend history and benchmarks| Hecla Mining dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 22 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 10 2026 |
| Days until Ex dividend | 9 days |
| Days until Dividend pay date | 10 days |
Does HL pay a reliable dividends?
See HL dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 08:47 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Hecla Mining Company is covered by 25 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Andrea Cheung | ATB Cormark Historical (Cormark Securities) |
| Kevin O'Halloran | BMO Capital Markets Equity Research |
| Michael Jalonen | BofA Global Research |