Sanwil Holding Spólka Akcyjna (SNW) Stock Overview
Engages in the production and sale of coated products. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
SNW Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Sanwil Holding Spólka Akcyjna Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł1.34 |
| 52 Week High | zł1.68 |
| 52 Week Low | zł1.21 |
| Beta | 0.49 |
| 1 Month Change | 4.28% |
| 3 Month Change | -4.29% |
| 1 Year Change | -8.22% |
| 3 Year Change | -16.77% |
| 5 Year Change | -55.03% |
| Change since IPO | -99.90% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| SNW | PL Chemicals | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.9% | 1.6% | 2.1% |
| 1Y | -8.2% | -5.6% | 21.9% |
Return vs Industry: SNW underperformed the Polish Chemicals industry which returned -5.6% over the past year.
Return vs Market: SNW underperformed the Polish Market which returned 21.9% over the past year.
Price Volatility
| SNW volatility | |
|---|---|
| SNW Average Weekly Movement | 6.0% |
| Chemicals Industry Average Movement | 4.2% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 10.8% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.2% |
Stable Share Price: SNW has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: SNW's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1971 | 88 | Robert Buchajski | www.holding.sanwil.com |
Sanwil Holding Spólka Akcyjna engages in the production and sale of coated products. The company also manufactures and sells fabrics for furniture, footwear, and other industries, such as medical, clothing, transport, tarpaulins, specialist technical fabrics. The company operates in Poland, the rest of European Union countries, and Ukraine.
Sanwil Holding Spólka Akcyjna Fundamentals Summary
| SNW fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł20.96m |
| Earnings (TTM) | zł36.00k |
| Revenue (TTM) | zł25.47m |
Is SNW overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SNW income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł25.47m |
| Cost of Revenue | zł20.03m |
| Gross Profit | zł5.44m |
| Other Expenses | zł5.40m |
| Earnings | zł36.00k |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
May 29, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.0022 |
| Gross Margin | 21.34% |
| Net Profit Margin | 0.14% |
| Debt/Equity Ratio | 0.1% |
How did SNW perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/12 20:56 |
| End of Day Share Price | 2026/05/12 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Sanwil Holding Spólka Akcyjna is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.