Energoinstal (ENI) Stock Overview
Engages in the manufacture and sale of power boilers in Poland and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
ENI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Energoinstal S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł2.21 |
| 52 Week High | zł3.45 |
| 52 Week Low | zł2.05 |
| Beta | 0.96 |
| 1 Month Change | -14.34% |
| 3 Month Change | -7.92% |
| 1 Year Change | -11.60% |
| 3 Year Change | 229.85% |
| 5 Year Change | 45.39% |
| Change since IPO | -88.72% |
Recent News & Updates
Energoinstal S.A. (WSE:ENI) Shares May Have Slumped 26% But Getting In Cheap Is Still Unlikely
Energoinstal S.A. ( WSE:ENI ) shares have had a horrible month, losing 26% after a relatively good period beforehand...Energoinstal (WSE:ENI) Is Looking To Continue Growing Its Returns On Capital
To find a multi-bagger stock, what are the underlying trends we should look for in a business? In a perfect world, we'd...Risks To Shareholder Returns Are Elevated At These Prices For Energoinstal S.A. (WSE:ENI)
With a median price-to-sales (or "P/S") ratio of close to 0.6x in the Machinery industry in Poland, you could be...Recent updates
Shareholder Returns
| ENI | PL Machinery | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.5% | 0.2% | 0.6% |
| 1Y | -11.6% | 11.8% | 23.4% |
Return vs Industry: ENI underperformed the Polish Machinery industry which returned 11.8% over the past year.
Return vs Market: ENI underperformed the Polish Market which returned 23.4% over the past year.
Price Volatility
| ENI volatility | |
|---|---|
| ENI Average Weekly Movement | 5.0% |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 11.1% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.2% |
Stable Share Price: ENI has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: ENI's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1949 | 116 | Michal Wiecek | www7.energoinstal.pl |
Energoinstal S.A. engages in the manufacture and sale of power boilers in Poland and internationally. The company offers energy and industrial boilers, oil and gas burners, gas/oil pressure reducing-metering stations, finned tubes, steel structures, heat pipeline elements, pressure vessels, and cladded tubes; and ventilation and dust ducts, and non-typical industrial equipment, as well as air and ducts, including flaps. It also provides assembly, repair, and maintenance services for energy and industrial steam, and water boilers; biofuels steam boilers; waste treatment boilers and auxiliary equipment; oil/gas-fired boilers; heat recovery steam generators; coal-fired boilers; boiler houses; boilers/industrial buildings supporting structures; environmental protection equipment/systems; heat pipelines; central heating, water and sewage, process heat, and chilled water networks; ventilation, air conditioning, and dedusting networks; stainless steel products/systems in food, chemical, and construction industries; and thermal insulations.
Energoinstal S.A. Fundamentals Summary
| ENI fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł39.78m |
| Earnings (TTM) | -zł7.28m |
| Revenue (TTM) | zł60.44m |
Is ENI overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ENI income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł60.44m |
| Cost of Revenue | zł54.29m |
| Gross Profit | zł6.15m |
| Other Expenses | zł13.43m |
| Earnings | -zł7.28m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
May 21, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.40 |
| Gross Margin | 10.18% |
| Net Profit Margin | -12.04% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did ENI perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 01:45 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Energoinstal S.A. is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.