Stroc Industrie (STR) Stock Overview
Operates as an engineering and construction company in Morocco. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
STR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Stroc Industrie S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.م202.00 |
| 52 Week High | د.م344.75 |
| 52 Week Low | د.م66.50 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | -1.00% |
| 3 Month Change | -6.07% |
| 1 Year Change | 172.97% |
| 3 Year Change | 477.14% |
| 5 Year Change | 1,025.35% |
| Change since IPO | -42.78% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| STR | MA Construction | MA Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.6% | -1.5% | 0.6% |
| 1Y | 173.0% | -4.4% | 4.7% |
Return vs Industry: STR exceeded the MA Construction industry which returned -4.4% over the past year.
Return vs Market: STR exceeded the MA Market which returned 4.7% over the past year.
Price Volatility
| STR volatility | |
|---|---|
| STR Average Weekly Movement | 9.1% |
| Construction Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in MA Market | 8.9% |
| 10% least volatile stocks in MA Market | 3.9% |
Stable Share Price: STR's share price has been volatile over the past 3 months compared to the MA market.
Volatility Over Time: STR's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of MA stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1989 | n/a | Nabil Ziatt | www.stroc.com |
Stroc Industrie S.A. operates as an engineering and construction company in Morocco. The company provides civil engineering; boiler, such as atmospheric tanks, hoppers, cyclones, chutes, mixers, ducts and chimneys, pressure vessels, apparatus, and structures according to plans; metal structures, including steel structures of all types of buildings, structures supporting all types of equipment, high-rise buildings, and civil engineering structures; piping, comprising carbon steel and stainless steel; assemblies; and maintenance services. It is also involved in construction of bulk material handling and processing facilities, such as belt conveyors, hoppers and silos, storage and retrieval machines, screening stations, grinding stations, and slag heap machines for phosphate, mining fertilizer, energy cement, lime, building materials, agribusiness, and port terminals; and provides basic and detailed engineering, fabrication and installation of steel structures, carrying out structural work, earthworks, masonry, roofing and building envelope work, completion of the finishing work, completion of technical packages, electricity, plumbing, air conditioning, high and low current, and fire detection works.
Stroc Industrie S.A. Fundamentals Summary
| STR fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.م252.20m |
| Earnings (TTM) | د.م476.02k |
| Revenue (TTM) | د.م177.79m |
Is STR overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| STR income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.م177.79m |
| Cost of Revenue | د.م64.52m |
| Gross Profit | د.م113.27m |
| Other Expenses | د.م112.80m |
| Earnings | د.م476.02k |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.38 |
| Gross Margin | 63.71% |
| Net Profit Margin | 0.27% |
| Debt/Equity Ratio | -65.7% |
How did STR perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 15:51 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Stroc Industrie S.A. is covered by 1 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Majdouline Fakih | CFG Marches |