WashhouseLtd (6537) Stock Overview
Engages in the planning, development, and operation of remotely managed coin-operated laundry stores in Japan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
6537 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Washhouse Co.,Ltd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | JP¥329.00 |
| 52 Week High | JP¥538.00 |
| 52 Week Low | JP¥293.00 |
| Beta | 0.90 |
| 1 Month Change | -6.80% |
| 3 Month Change | -18.36% |
| 1 Year Change | -14.77% |
| 3 Year Change | 18.77% |
| 5 Year Change | -45.80% |
| Change since IPO | -83.30% |
Recent News & Updates
WashhouseLtd (TSE:6537) Seems To Use Debt Quite Sensibly
David Iben put it well when he said, 'Volatility is not a risk we care about. What we care about is avoiding the...Why Investors Shouldn't Be Surprised By Washhouse Co.,Ltd.'s (TSE:6537) 30% Share Price Surge
Washhouse Co.,Ltd. ( TSE:6537 ) shareholders would be excited to see that the share price has had a great month...Recent updates
Shareholder Returns
| 6537 | JP Consumer Services | JP Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.6% | -1.8% | 1.9% |
| 1Y | -14.8% | 9.5% | 41.5% |
Return vs Industry: 6537 underperformed the JP Consumer Services industry which returned 9.5% over the past year.
Return vs Market: 6537 underperformed the JP Market which returned 41.5% over the past year.
Price Volatility
| 6537 volatility | |
|---|---|
| 6537 Average Weekly Movement | 6.4% |
| Consumer Services Industry Average Movement | 4.0% |
| Market Average Movement | 4.9% |
| 10% most volatile stocks in JP Market | 9.6% |
| 10% least volatile stocks in JP Market | 2.5% |
Stable Share Price: 6537 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the JP market.
Volatility Over Time: 6537's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2001 | 107 | Yasutaka Kodama | www.wash-house.jp |
Washhouse Co.,Ltd. engages in the planning, development, and operation of remotely managed coin-operated laundry stores in Japan. The company was incorporated in 2001 and is headquartered in Miyazaki, Japan.
Washhouse Co.,Ltd. Fundamentals Summary
| 6537 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | JP¥2.28b |
| Earnings (TTM) | -JP¥68.00m |
| Revenue (TTM) | JP¥2.46b |
Is 6537 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 6537 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | JP¥2.46b |
| Cost of Revenue | JP¥1.73b |
| Gross Profit | JP¥735.00m |
| Other Expenses | JP¥803.00m |
| Earnings | -JP¥68.00m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -9.82 |
| Gross Margin | 29.83% |
| Net Profit Margin | -2.76% |
| Debt/Equity Ratio | 69.5% |
How did 6537 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 23:50 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Washhouse Co.,Ltd. is covered by 1 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | Investment Bridge Co., Ltd. |