SD ENTERTAINMENTInc (4650) Stock Overview
Engages in the fitness, childcare, online crane game, e-commerce, and real estate leasing businesses in Japan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 0/6 |
4650 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
SD ENTERTAINMENT,Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | JP¥269.00 |
| 52 Week High | JP¥335.00 |
| 52 Week Low | JP¥262.00 |
| Beta | 0.22 |
| 1 Month Change | -0.37% |
| 3 Month Change | -9.12% |
| 1 Year Change | -2.54% |
| 3 Year Change | -1.82% |
| 5 Year Change | -32.75% |
| Change since IPO | -76.30% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 4650 | JP Hospitality | JP Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.5% | -2.5% | -1.0% |
| 1Y | -2.5% | -8.3% | 37.2% |
Return vs Industry: 4650 exceeded the JP Hospitality industry which returned -8.3% over the past year.
Return vs Market: 4650 underperformed the JP Market which returned 37.2% over the past year.
Price Volatility
| 4650 volatility | |
|---|---|
| 4650 Average Weekly Movement | 3.0% |
| Hospitality Industry Average Movement | 3.6% |
| Market Average Movement | 4.9% |
| 10% most volatile stocks in JP Market | 9.6% |
| 10% least volatile stocks in JP Market | 2.4% |
Stable Share Price: 4650 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the JP market.
Volatility Over Time: 4650's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1954 | 355 | Makoto Takahashi | www.sdentertainment.jp |
SD ENTERTAINMENT,Inc. engages in the fitness, childcare, online crane game, e-commerce, and real estate leasing businesses in Japan. The company was founded in 1954 and is headquartered in Sapporo, Japan.
SD ENTERTAINMENT,Inc. Fundamentals Summary
| 4650 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | JP¥2.41b |
| Earnings (TTM) | JP¥106.00m |
| Revenue (TTM) | JP¥4.90b |
Is 4650 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 4650 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | JP¥4.90b |
| Cost of Revenue | JP¥487.00m |
| Gross Profit | JP¥4.42b |
| Other Expenses | JP¥4.31b |
| Earnings | JP¥106.00m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 11.84 |
| Gross Margin | 90.07% |
| Net Profit Margin | 2.16% |
| Debt/Equity Ratio | 121.0% |
How did 4650 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/07 11:38 |
| End of Day Share Price | 2026/05/07 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
SD ENTERTAINMENT,Inc. is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.