Jordan Insurance (JOIN) Stock Overview
Provides various insurance and reinsurance products in Jordan, the United Arab Emirates, and Kuwait. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
JOIN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Jordan Insurance Company Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.أ1.45 |
| 52 Week High | د.أ1.55 |
| 52 Week Low | د.أ0.98 |
| Beta | -0.28 |
| 1 Month Change | -1.36% |
| 3 Month Change | 23.93% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | 20.83% |
| 5 Year Change | 20.83% |
| Change since IPO | 131.29% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| JOIN | JO Insurance | JO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | 0.5% | 2.1% |
| 1Y | n/a | 25.2% | 55.5% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how JOIN performed against the JO Insurance industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how JOIN performed against the JO Market.
Price Volatility
| JOIN volatility | |
|---|---|
| JOIN Average Weekly Movement | 5.4% |
| Insurance Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 4.1% |
| 10% most volatile stocks in JO Market | 6.0% |
| 10% least volatile stocks in JO Market | 2.8% |
Stable Share Price: JOIN's share price has been volatile over the past 3 months compared to the JO market.
Volatility Over Time: JOIN's weekly volatility (5%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of JO stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1951 | n/a | Jawad Mohammed Janeb | www.jicjo.com |
Jordan Insurance Company provides various insurance and reinsurance products in Jordan, the United Arab Emirates, and Kuwait. The company offers health insurance; life insurance, including term plan insurance, and group life insurance; engineering insurance comprising contractors' all-risks insurance, contractors' plant and machinery insurance, erection all-risks insurance, and electronic equipment insurance; and motor insurance. It also provides property insurance; marine insurance products, such as cargo and hull and machinery insurance; casualty insurance products that consist of bankers blanket bond, money insurance, fidelity guarantee, public liability, workman’s compensation, professional indemnity, product liability, directors and officers liability, plate glass, personal accidents, and political violence; and travel insurance and roadside assistance services.
Jordan Insurance Company Fundamentals Summary
| JOIN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.أ43.50m |
| Earnings (TTM) | د.أ4.24m |
| Revenue (TTM) | د.أ95.63m |
Is JOIN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| JOIN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.أ95.63m |
| Cost of Revenue | د.أ84.67m |
| Gross Profit | د.أ10.96m |
| Other Expenses | د.أ6.72m |
| Earnings | د.أ4.24m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.14 |
| Gross Margin | 11.46% |
| Net Profit Margin | 4.43% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did JOIN perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 12:00 |
| End of Day Share Price | 2026/05/24 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Jordan Insurance Company is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.