Namo eWaste Management (NAMOEWASTE) Stock Overview
Together with its subsidiary, Techeco Waste Management LLP, provides electronic waste collection, disposal, and recycling services in India. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
NAMOEWASTE Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Namo eWaste Management Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | ₹223.85 |
| 52 Week High | ₹249.00 |
| 52 Week Low | ₹127.00 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | 24.43% |
| 3 Month Change | 23.91% |
| 1 Year Change | 39.04% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 32.03% |
Recent News & Updates
Here's Why Namo eWaste Management (NSE:NAMOEWASTE) Has Caught The Eye Of Investors
The excitement of investing in a company that can reverse its fortunes is a big draw for some speculators, so even...Namo eWaste Management's (NSE:NAMOEWASTE) Shareholders May Want To Dig Deeper Than Statutory Profit
Namo eWaste Management Limited ( NSE:NAMOEWASTE ) just released a solid earnings report, and the stock displayed some...Investors Interested In Namo eWaste Management Limited's (NSE:NAMOEWASTE) Earnings
With a price-to-earnings (or "P/E") ratio of 49.3x Namo eWaste Management Limited ( NSE:NAMOEWASTE ) may be sending...Recent updates
Shareholder Returns
| NAMOEWASTE | IN Commercial Services | IN Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.9% | -4.3% | -2.6% |
| 1Y | 39.0% | -24.3% | -0.1% |
Return vs Industry: NAMOEWASTE exceeded the Indian Commercial Services industry which returned -24.3% over the past year.
Return vs Market: NAMOEWASTE exceeded the Indian Market which returned -0.1% over the past year.
Price Volatility
| NAMOEWASTE volatility | |
|---|---|
| NAMOEWASTE Average Weekly Movement | 7.7% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 7.3% |
| Market Average Movement | 7.1% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.1% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.7% |
Stable Share Price: NAMOEWASTE has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Indian market.
Volatility Over Time: NAMOEWASTE's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 60 | Sanjeev Srivastava | namoewaste.com |
Namo eWaste Management Limited, together with its subsidiary, Techeco Waste Management LLP, provides electronic waste collection, disposal, and recycling services in India. The company offers recycling services for electrical and electronic equipment waste, such as air conditioners, refrigerators, laptops, phones, washing machines, and fans, etc. It also provides IT and electronics assets disposition, electronic recycling, data destruction, reverse logistics, refurbishment, and EPR services. Namo eWaste Management Limited was incorporated in 2014 and is based in Faridabad, India.
Namo eWaste Management Limited Fundamentals Summary
| NAMOEWASTE fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | ₹5.32b |
| Earnings (TTM) | ₹101.13m |
| Revenue (TTM) | ₹1.70b |
Is NAMOEWASTE overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NAMOEWASTE income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | ₹1.70b |
| Cost of Revenue | ₹1.34b |
| Gross Profit | ₹364.19m |
| Other Expenses | ₹263.06m |
| Earnings | ₹101.13m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 4.42 |
| Gross Margin | 21.38% |
| Net Profit Margin | 5.94% |
| Debt/Equity Ratio | 5.6% |
How did NAMOEWASTE perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 12:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Namo eWaste Management Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.