VEF (VEFABS) Stock Overview
A venture capital firm specializing in early venture, emerging growth and growth capital investments. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
VEFABS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
VEF AB (publ) Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | SEK 1.90 |
| 52 Week High | SEK 1.90 |
| 52 Week Low | SEK 1.90 |
| Beta | 1.32 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | n/a |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -10.11% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| VEFABS | GB Capital Markets | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 3.7% | 1.4% |
| 1Y | n/a | -7.2% | 19.5% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how VEFABS performed against the UK Capital Markets industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how VEFABS performed against the UK Market.
Price Volatility
| VEFABS volatility | |
|---|---|
| VEFABS Average Weekly Movement | n/a |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.5% |
| Market Average Movement | 5.8% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: VEFABS's share price has been volatile over the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine VEFABS's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2015 | 3 | Dave Nangle | www.vef.vc |
VEF AB (publ) is a venture capital firm specializing in early venture, emerging growth and growth capital investments. The firm primarily invests in modern financial services and fintech sector. The financial services sector includes payments providers, Credit, mobile money and all forms of financial marketplaces.
VEF AB (publ) Fundamentals Summary
| VEFABS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | SEK 2.16b |
| Earnings (TTM) | -SEK 554.72m |
| Revenue (TTM) | n/a |
Is VEFABS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| VEFABS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | -US$40.01m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | -US$40.01m |
| Other Expenses | US$18.67m |
| Earnings | -US$58.68m |
Last Reported Earnings
Jun 30, 2025
Next Earnings Date
Oct 22, 2025
| Earnings per share (EPS) | -0.058 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 146.66% |
| Debt/Equity Ratio | 6.6% |
How did VEFABS perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2025/09/01 13:19 |
| End of Day Share Price | 2025/06/04 00:00 |
| Earnings | 2025/06/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
VEF AB (publ) is covered by 2 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Herman Wartoft | Pareto Securities |
| Martin Wahlstrom | Redeye |