Coats Group (COA) Stock Overview
Engages in the provision of essential materials, components, and software solutions for the apparel and footwear industries in Europe, the Middle East, Africa, the Americas, and Asia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
COA Community Fair Values
See what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Coats Group plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£0.81 |
| 52 Week High | UK£0.98 |
| 52 Week Low | UK£0.71 |
| Beta | 1.28 |
| 1 Month Change | -4.56% |
| 3 Month Change | -13.07% |
| 1 Year Change | 2.94% |
| 3 Year Change | 18.04% |
| 5 Year Change | 18.91% |
| Change since IPO | 314.09% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| COA | GB Luxury | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.8% | 4.1% | 1.4% |
| 1Y | 2.9% | -10.3% | 19.5% |
Return vs Industry: COA exceeded the UK Luxury industry which returned -10.3% over the past year.
Return vs Market: COA underperformed the UK Market which returned 19.5% over the past year.
Price Volatility
| COA volatility | |
|---|---|
| COA Average Weekly Movement | 5.4% |
| Luxury Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 5.8% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: COA has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: COA's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1755 | 18,889 | David Paja | www.coats.com |
Coats Group plc engages in the provision of essential materials, components, and software solutions for the apparel and footwear industries in Europe, the Middle East, Africa, the Americas, and Asia. The company operates through two divisions Apparel and Footwear. It provides industrial sewing threads for children’s wear, denim, intimate and underwear, ladieswear, leather wear, menswear, sports and activewear, and workwear and uniforms applications, as well as offers supply chain components, services, and software.
Coats Group plc Fundamentals Summary
| COA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£1.54b |
| Earnings (TTM) | UK£88.02m |
| Revenue (TTM) | UK£1.08b |
Is COA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| COA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.46b |
| Cost of Revenue | US$889.80m |
| Gross Profit | US$575.10m |
| Other Expenses | US$456.20m |
| Earnings | US$118.90m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Jul 28, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.062 |
| Gross Margin | 39.26% |
| Net Profit Margin | 8.12% |
| Debt/Equity Ratio | 137.1% |
How did COA perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does COA pay a reliable dividends?
See COA dividend history and benchmarks| Coats Group dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 07 2026 |
| Dividend Pay Date | May 28 2026 |
| Days until Ex dividend | 19 days |
| Days until Dividend pay date | 2 days |
Does COA pay a reliable dividends?
See COA dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 10:36 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Coats Group plc is covered by 19 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| James Zaremba | Barclays |
| James Bayliss | Berenberg |
| Robert Chantry | Berenberg |