Talenom Oyj (0RQI) Stock Overview
Provides accounting and other services for small and medium-sized enterprises in Finland, Sweden, Spain, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
+ 1 more risk
0RQI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Talenom Oyj Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €1.26 |
| 52 Week High | €4.09 |
| 52 Week Low | €1.21 |
| Beta | 1.23 |
| 1 Month Change | -10.71% |
| 3 Month Change | -43.54% |
| 1 Year Change | -66.87% |
| 3 Year Change | -83.92% |
| 5 Year Change | -90.67% |
| Change since IPO | -38.44% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 0RQI | GB Professional Services | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.9% | -0.4% | -1.1% |
| 1Y | -66.9% | -34.8% | 16.8% |
Return vs Industry: 0RQI underperformed the UK Professional Services industry which returned -34.8% over the past year.
Return vs Market: 0RQI underperformed the UK Market which returned 16.8% over the past year.
Price Volatility
| 0RQI volatility | |
|---|---|
| 0RQI Average Weekly Movement | 13.2% |
| Professional Services Industry Average Movement | 5.5% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: 0RQI's share price has been volatile over the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: 0RQI's weekly volatility has increased from 7% to 13% over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1972 | 1,352 | Juho Ahosola | talenom.com/fi-fi/ |
Talenom Oyj provides accounting and other services for small and medium-sized enterprises in Finland, Sweden, Spain, and internationally. The company provides financial management software that automates reporting, integrates with banking systems, and provides real-time visibility into financial performance; bookkeeping, financial reporting, tax advisory, labor, and payroll services; and specialized tax advisory service. The company also provides accounting, sales invoicing, invoice payments, payroll, performance monitoring, care, financial management software, and enterprise report planning and reporting solutions.
Talenom Oyj Fundamentals Summary
| 0RQI fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €56.51m |
| Earnings (TTM) | €2.86m |
| Revenue (TTM) | €109.11m |
Is 0RQI overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 0RQI income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €109.11m |
| Cost of Revenue | €73.41m |
| Gross Profit | €35.70m |
| Other Expenses | €32.84m |
| Earnings | €2.86m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 13, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.063 |
| Gross Margin | 32.72% |
| Net Profit Margin | 2.62% |
| Debt/Equity Ratio | 194.1% |
How did 0RQI perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/18 10:35 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Talenom Oyj is covered by 3 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Daniel Lepisto | Danske Bank |
| Emil Immonen | DNB Carnegie |
| Juha Kinnunen | Inderes Oy |