capsensixx (CPX) Stock Overview
Engages in the financial administration as a service business. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 3/6 |
CPX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
capsensixx AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €21.40 |
| 52 Week High | €25.00 |
| 52 Week Low | €12.70 |
| Beta | 0.062 |
| 1 Month Change | -4.46% |
| 3 Month Change | -2.73% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | 36.31% |
| 5 Year Change | 38.06% |
| Change since IPO | 22.29% |
Recent News & Updates
Earnings Not Telling The Story For capsensixx AG (FRA:CPX) After Shares Rise 38%
capsensixx AG ( FRA:CPX ) shares have had a really impressive month, gaining 38% after a shaky period beforehand. The...capsensixx's (FRA:CPX) Dividend Will Be Reduced To €0.34
capsensixx AG's ( FRA:CPX ) dividend is being reduced from last year's payment covering the same period to €0.34 on the...capsensixx's (FRA:CPX) Dividend Will Be Reduced To €0.34
capsensixx AG ( FRA:CPX ) has announced that on 13th of August, it will be paying a dividend of€0.34, which a reduction...Recent updates
Shareholder Returns
| CPX | DE Capital Markets | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.8% | 2.8% |
| 1Y | n/a | 3.7% | 1.4% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how CPX performed against the German Capital Markets industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how CPX performed against the German Market.
Price Volatility
| CPX volatility | |
|---|---|
| CPX Average Weekly Movement | 5.5% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: CPX has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: CPX's weekly volatility has decreased from 20% to 5% over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2017 | 118 | Martin Sturner | www.capsensixx.de |
capsensixx AG engages in the financial administration as a service business. It operates through Funds Management, Administration & Accounting, and Capital Markets & Corporate Services segments. The company provides fund management, administration, and accounting services.
capsensixx AG Fundamentals Summary
| CPX fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €59.71m |
| Earnings (TTM) | €4.00m |
| Revenue (TTM) | €200.72m |
Is CPX overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CPX income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €200.72m |
| Cost of Revenue | €181.39m |
| Gross Profit | €19.33m |
| Other Expenses | €15.33m |
| Earnings | €4.00m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.43 |
| Gross Margin | 9.63% |
| Net Profit Margin | 1.99% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did CPX perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 00:39 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
capsensixx AG is covered by 1 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Benjamin Marenbach | Montega AG |