American Public Education (51A) Stock Overview
Provides online and campus-based postsecondary education services in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
51A Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
American Public Education, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$43.40 |
| 52 Week High | US$52.50 |
| 52 Week Low | US$22.40 |
| Beta | 1.46 |
| 1 Month Change | -8.05% |
| 3 Month Change | 14.21% |
| 1 Year Change | 70.87% |
| 3 Year Change | 734.62% |
| 5 Year Change | 92.04% |
| Change since IPO | 92.29% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 51A | DE Consumer Services | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.2% | 0.4% | 2.4% |
| 1Y | 70.9% | -5.5% | 1.2% |
Return vs Industry: 51A exceeded the German Consumer Services industry which returned -5.5% over the past year.
Return vs Market: 51A exceeded the German Market which returned 1.2% over the past year.
Price Volatility
| 51A volatility | |
|---|---|
| 51A Average Weekly Movement | 9.0% |
| Consumer Services Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: 51A's share price has been volatile over the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: 51A's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of German stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1991 | 4,101 | Angela Selden | www.apei.com |
American Public Education, Inc., together with its subsidiaries, provides online and campus-based postsecondary education services in the United States. It operates through three segments: American Public University System, Rasmussen University, and Hondros College of Nursing. The company offers 181 degree programs, 110 certificate programs, and four diploma programs in various fields of study, including public service-focused fields, such as nursing, national security, military studies, intelligence, and homeland security, as well as traditional academic fields comprising business, health science, information technology, justice studies, education, and liberal arts; and career learning and leadership training in-person and online to the federal workforce.
American Public Education, Inc. Fundamentals Summary
| 51A fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €811.49m |
| Earnings (TTM) | €30.56m |
| Revenue (TTM) | €566.12m |
Is 51A overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 51A income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$659.05m |
| Cost of Revenue | US$296.71m |
| Gross Profit | US$362.34m |
| Other Expenses | US$326.77m |
| Earnings | US$35.58m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.94 |
| Gross Margin | 54.98% |
| Net Profit Margin | 5.40% |
| Debt/Equity Ratio | 28.8% |
How did 51A perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 22:58 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
American Public Education, Inc. is covered by 24 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | Argus Research Company |
| Jeffrey Meuler | Baird |
| Gary Bisbee | Barclays |