This company listing is no longer active
Kinovo (0D6) Stock Overview
Provides specialist property services to housing associations and local authorities, public buildings, industrial and commercial, and education and private sectors in the United Kingdom. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
+ 1 more risk
0D6 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Kinovo plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£0.98 |
| 52 Week High | UK£0.99 |
| 52 Week Low | UK£0.60 |
| Beta | 0.071 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | 46.27% |
| 1 Year Change | 51.94% |
| 3 Year Change | 469.77% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 118.26% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 0D6 | DE Commercial Services | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 1.7% | 2.8% |
| 1Y | 51.9% | 4.8% | 1.4% |
Return vs Industry: 0D6 exceeded the German Commercial Services industry which returned 12.5% over the past year.
Return vs Market: 0D6 exceeded the German Market which returned 17.1% over the past year.
Price Volatility
| 0D6 volatility | |
|---|---|
| 0D6 Average Weekly Movement | 13.4% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: 0D6's share price has been volatile over the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: 0D6's weekly volatility (13%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of German stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 224 | David Michael Bullen | www.kinovoplc.com |
Kinovo plc provides specialist property services to housing associations and local authorities, public buildings, industrial and commercial, and education and private sectors in the United Kingdom. It operates through three segments: Mechanical Services, Building Services, and Electrical Services. The company offers safety and regulatory compliance services for electric, gas, access control systems, ventilation and fire alarm systems, and water hygiene services; and regeneration services, such as void works, legal despairs, vacant building conversions, reutilizing unused space, improving communal spaces, greener buildings, disabled adaptation works, kitchens and bathrooms, smoke alarm installation, smart metering, data installation, and CCTV.
Kinovo plc Fundamentals Summary
| 0D6 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €63.64m |
| Earnings (TTM) | €6.12m |
| Revenue (TTM) | €73.22m |
Is 0D6 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 0D6 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£63.37m |
| Cost of Revenue | UK£43.81m |
| Gross Profit | UK£19.56m |
| Other Expenses | UK£14.26m |
| Earnings | UK£5.30m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2024
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.084 |
| Gross Margin | 30.86% |
| Net Profit Margin | 8.36% |
| Debt/Equity Ratio | 78.7% |
How did 0D6 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2025/07/03 17:39 |
| End of Day Share Price | 2025/06/30 00:00 |
| Earnings | 2024/09/30 |
| Annual Earnings | 2024/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Kinovo plc is covered by 1 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| James Wood | Canaccord Genuity |