Nippon Carbon (NPV) Stock Overview
Engages in the manufacture and sale of carbon products in Japan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
Rewards
Risk Analysis
NPV Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Nippon Carbon Co., Ltd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | JP¥25.00 |
| 52 Week High | JP¥27.60 |
| 52 Week Low | JP¥22.60 |
| Beta | 0.38 |
| 1 Month Change | 0.81% |
| 3 Month Change | -7.41% |
| 1 Year Change | -2.34% |
| 3 Year Change | -12.59% |
| 5 Year Change | -19.87% |
| Change since IPO | -6.37% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| NPV | DE Electrical | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.8% | 2.1% | 2.4% |
| 1Y | -2.3% | 100.9% | 1.2% |
Return vs Industry: NPV underperformed the German Electrical industry which returned 100.9% over the past year.
Return vs Market: NPV underperformed the German Market which returned 1.2% over the past year.
Price Volatility
| NPV volatility | |
|---|---|
| NPV Average Weekly Movement | 3.8% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.6% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: NPV has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: NPV's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1915 | 667 | Takafumi Miyashita | www.carbon.co.jp |
Nippon Carbon Co., Ltd. engages in the manufacture and sale of carbon products in Japan. The company provides carbon fiber products, such as molded heat insulating materials for high temperature furnaces; CARBORON, a soft felt used in heat insulators for high temperature furnaces; C/C Composite, a lightweight carbon material used in heat resistant composite structural members, high temperature furnace materials, trays, and jigs; and CARBEST, a carbon fiber packing material. It offers specialty carbon products, including isotropic graphite; high purity treatment graphite used for manufacturing device components for silicon and compound semiconductors, and optical fibers; carbon products for mechanical components comprising bearings, vane materials, seals, packaging, rings, and mechanical seals; BESCOAT, a silicon carbide coated products; and SC CARBON sliding composites.
Nippon Carbon Co., Ltd. Fundamentals Summary
| NPV fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €281.40m |
| Earnings (TTM) | €25.10m |
| Revenue (TTM) | €209.14m |
Is NPV overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NPV income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | JP¥38.63b |
| Cost of Revenue | JP¥28.58b |
| Gross Profit | JP¥10.06b |
| Other Expenses | JP¥5.42b |
| Earnings | JP¥4.64b |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 420.59 |
| Gross Margin | 26.03% |
| Net Profit Margin | 12.00% |
| Debt/Equity Ratio | 16.5% |
How did NPV perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does NPV pay a reliable dividends?
See NPV dividend history and benchmarks| Nippon Carbon dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 29 2026 |
| Dividend Pay Date | Sep 08 2026 |
| Days until Ex dividend | 34 days |
| Days until Dividend pay date | 105 days |
Does NPV pay a reliable dividends?
See NPV dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 12:15 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Nippon Carbon Co., Ltd. is covered by 8 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Takayuki Kunii | BofA Global Research |
| Noritsugu Hirakawa | Daiwa Securities Co. Ltd. |
| Katsuhiko Ishibashi | Deutsche Bank |